Ahmeti me frontin e tij kundër koalicionit Vredi

Ali Ahmeti / Foto Kolazhi i Shtypit të Lirë

Në bllokun opozitar është e qartë se kryesuesit do të jenë bartësit e listave të deputetëve dhe në frontin e udhëhequr nga Ahmeti, integratorët heqin dorë vetëm nga një mandat në zonën e pestë për Ziyadin Selën, nëse Aleanca vendos përfundimisht të kandidojë. me BDI-në në zgjedhje.

Edhe pse zyrtarisht ende nuk i kanë dorëzuar duart, është pothuajse e sigurt se BDI do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare me një front që do të bashkojë Aleancën për Shqiptarët e Ziyadin Selës, PDSH-në e Menduh Thaçit, Partinë Demokratike Evropiane të Arjanit Hoxhës dhe Lëvizjen Popullore të Skender Redzepi Zeid, kundër frontit opozitar shqiptar Vredi, i udhëhequr nga Lëvizja Demokratike e Izet Mejitit, Besa e Bilal Kasamit, Alternativa e Afrim Gashit dhe Aleanca e Arben Taravari. E ndërsa në bllokun opozitar tashmë është e qartë se liderët do të jenë bartës të listave parlamentare, në frontin e udhëhequr nga lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, është e qartë se integratorët do të heqin dorë vetëm nga një mandat, përkatësisht. në njësinë e pestë zgjedhore për Ziyadin Selën, nëse Aleanca do të vendoste përfundimisht të garonte me BDI në zgjedhje.

BDI thotë se meqenëse opozita vepron e bashkuar, strategjia e tyre është të veprojnë si front në pushtet dhe këto ditë duhet t'i përfundojnë bisedimet, pas së cilës do të zyrtarizohet bashkëpunimi. Pas zyrtarizimit të koalicionit Vredi, BDI-ja mbylli derën për bashkëpunim të mundshëm parazgjedhor me LSDM-në dhe koalicionin.

Sipas informacioneve nga blloku qeverisës, bartës i Njësisë së Gjashtë tradicionalisht do të jetë Ahmeti, “pesëshja” duhet të udhëhiqet nga Sela, ndërsa bartës i Njësisë së Dytë zgjedhore pritet të jetë nënkryetari dhe deputeti Arbër Ademi. Ende po llogaritet se kush do ta drejtojë “njësinë”, pasi nëse Sela është mbajtësi i “pesëshes” që ishte rezervuar për kryeministrin teknik Talat Xhaferi, tani kombinimet janë se ai do të drejtojë “njësinë” ose do të jetë i dyti. tek Ahmeti në "gjashtë" . Pro “njësisë” është edhe kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bejeti, por karrigia insiston që mbajtësi të jetë nga Çairi sepse kanë më shumë vota se sa Saraj. Për Begetin ka dyshime pasi ai ishte pjesë e “zjarrfikësve”. Nga ana tjetër, ka mendime se BDI-ja në “njësi” duhet të kandidojë drejt me të që Bejetti të përballet me Izzet Mejettin e koalicionit Vredi dhe një ish-koleg nga “zjarret”.

Nëse qeveria merr pjesë në lista të përbashkëta, “gjashtëshja” pas Ahmetit pritet të jetë sekretari i përgjithshëm Faton Ahmeti, e treta në listë duhet të jetë Ilire Dauti nga Aleanca, atëherë ka pozita për BDI-në dhe Menduh Thaçi nga PDSH-ja. gjendet më poshtë në listë dhe Arjanit Hoxha nga EDP.
Skender Rexhepi duhet të jetë i dyti në “çift”, ndërsa Njësia e Tretë do të drejtohet nga Suleiman Baki nga një organizatë joqeveritare turke. Qeveria nuk do të ketë listën e deputetëve vetëm në “katërsh”.

Me koalicionin opozitar Vredi është rënë dakord në parim që Njësia e Gjashtë të drejtohet nga Bilal Kasami, në “njësi” do të kandidojë Izet Majiti, i pari në Njësinë e Dytë do të jetë Afrim Gashi, ndërsa “pesëshja” është. rezervuar për të udhëhequr Aleancën Taravari. Por është interesante të mendohet nëse Kasami duhet të drejtojë “gjashtëshën” nëse nuk synon të tërhiqet nga posti i kryetarit. Nëse Kasami është bartës i listës dhe mbetet kryetar komune, në atë rast Besa humbet një deputet nga njësia e gjashtë zgjedhore, sepse marrëveshja parimore është që nëse bartësi është për shembull nga Besa, i dyti, i treti dhe i katërti në listë duhet të jenë nga. ortakët e Vredit. Në një rast të tillë, Besa do të ishte e pesta në listë, që nga ana tjetër do të thotë se vetëm ai do të ishte deputet. Interesante është edhe situata në njësinë e pestë zgjedhore, ku marrëveshja është që lista të drejtohet nga Aleanca Taravari për t'u përballur drejtpërdrejt me Aleancën Sela. Nga ana tjetër, Aleanca këmbëngul që mbajtësi të jetë nga Struzhaneci, por krahu i Taravari nuk ka asnjë deputet të ekspozuar atje, ndaj ka mundësi që mbajtësi të jetë mbrojtësi Bekim Pocesta. Bekim Qoqu, këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të cilin fillimisht u përfol si titullar në “pesëshen”, sipas informacioneve tona, do të jetë në listën në Njësinë e Gjashtë, ku nga ana tjetër do të jetë i dyti në Lista pas Kasamit do të jetë deputeti i Aleancës, Halil Snopçe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës