Ahmeti u takua me shefin e diplomacisë çeke, u pajtuan se nevojiten urgjentisht ndryshime kushtetuese

Foto: BDI

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, sot ka pasur një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, Jan Lipavski.

Ahmeti falënderoi ministrin Lipavski për angazhimin dhe kontributin e Republikës Çeke në procesin e hapjes së negociatave ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, tha BDI.

Sipas njoftimit, marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve në takim u cilësuan si miqësore dhe bashkëpunimi mes dy vendeve duhet të vazhdojë për avancimin e agjendës së përbashkët.

Në takim Ahmeti dhe Lipavski diskutuan për situatën politike në vend dhe rajon, procesin e skriningut, rrugën drejt integrimit në BE, krizën energjetike, reformat dhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

- Dy bashkëbiseduesit theksuan se është e një rëndësie të veçantë që procesi i amendamenteve kushtetuese të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur për të eliminuar vonesat e shkaktuara për vendin dhe qytetarët e tij, ndërsa Lipevski shtoi se përshpejtimi i integrimeve evropiane është në plan të ndërsjellë. përfitimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe i BE-së, duke konfirmuar qëndrimin çek se Ballkani Perëndimor është pjesë e rëndësishme dhe e pandashme e familjes evropiane, thuhet në deklaratën e BDI-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës