Ahmeti nuk ka pranuar, a do të jetë Osmani i preferuari i BDI-së për kryetar të shtetit?

Ali Ahmeti, Bujar Osmani, Foto: Facebook Osmani

Rekomandim për ministrin e Jashtëm dhe nënkryetar të BDI-së, Bujar Osmani, do të jetë kryesimi i tij i suksesshëm me OSBE-në. Mbetet e paqartë nëse partnerët qeveritarë LSDM dhe BDI do të pajtohen për lista të përbashkëta në zgjedhjet parlamentare.

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, sot përmes Facebook-ut do të shpallë kandidatin për president me të cilin partia do ta bëjë garën zgjedhore për kreun e shtetit. Një zyrtar i lartë i BDI-së ka bërë të ditur për “Sloboden Pechat” se aduti zgjedhor i Ahmetit si kandidat për kryetar të shtetit do të jetë ministri i Punëve të Jashtme dhe nënkryetari i BDI-së, Bujar Osmani.
Mbetet e paqartë nëse partnerët qeveritarë LSDM dhe BDI do të pajtohen për lista të përbashkëta në zgjedhjet parlamentare, sepse disponimi në BDI është për një performancë të pavarur apo në koalicion me PDSH-në, me partitë e Arianit Hoxhës dhe Skënder Rexhepit dhe mundësisht me Aleanca për Shqiptarët e Ziyadin Selës.

Mbështetja për Stevo Pendarovskin nga BDI do të kërkohet në rrethin e dytë zgjedhor

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, pasi BDI-ja shpalli kandidatin e saj për president, LSDM-ja do të kërkojë mbështetjen e kandidatit të saj për kryetar të shtetit, që me shumë gjasa do të jetë Stevo Pendarovski, nga BDI-ja në raundin e dytë zgjedhor.

“Ju njoftojmë se nesër, duke filluar nga ora 11, Ali Ahmeti do t'u drejtohet qytetarëve përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë në faqen e tij në rrjetin social Facebook për të njoftuar lajmin e madh”, thuhet në njoftimin e djeshëm, të cilin pothuajse të gjithë zyrtarët e BDI-së e kanë shpërndarë në rrjetet sociale. rrjetet.

Pasi bashkëpartiakët nuk e bindën liderin Ahmeti që të hyjë në garë të drejtpërdrejtë me kandidatin opozitar të koalicionit “Vredi”, Arben Taravari, betejën presidenciale në bllokun politik shqiptar, me shumë gjasa do ta udhëheqin dy mjekë – Osmani dhe Taravari. Argumentet për kandidaturën e Osmanit janë kryesimi i suksesshëm i OSBE-së.

Kovaçevski: Bisedime me parti që tradicionalisht nuk janë pjesë e koalicionit

Informacioni i “Sloboden Pechat” se LSDM-ja po bën përpjekje të përbashkëta Paraqitja e BDI-së në zgjedhjet parlamentare, konfirmoi lideri i partisë Dimitar Kovaçevski. Ai ka deklaruar se janë duke vazhduar bisedimet me partnerët e koalicionit, por do të ketë bisedime edhe me partitë që tradicionalisht nuk janë pjesë e koalicionit, por janë pjesë e partnerëve qeveritarë.

- Këto janë parti me të cilat nuk kemi negociata, por mund të ketë bisedime në bazë të analizave që po bëhen aktualisht në bazë të hulumtimeve empirike dhe në bazë të hetimit të disponimit të anëtarësimit për të qenë në koalicion me një. palë e caktuar. Këto janë parti që janë në koalicion qeveritar me LSDM-në, por që nuk kanë qenë në listat e përbashkëta në zgjedhjet e fundit të vitit 2020 – tha Kovaçevski.

Ai shtoi se LSDM do të ketë lista kandidatësh në të gjitha njësitë zgjedhore.

- Nuk e di se çfarë po bën BDI, është punë e tyre, por LSDM do të ketë lista kandidatësh në të gjitha njësitë zgjedhore - shtoi lideri i LSDM-së.

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, analizat e LSDM-së treguan se është më pragmatike që partnerët qeveritarë të paraqiten në lista të përbashkëta siç është Fronti Evropian, gjegjësisht se për shkak të modelit të kalkulimit të Dontit, do t'u mundësohet një numër më i madh deputetësh sesa të shkojë në zgjedhje në mënyrë të pavarur.
Jozyrtarisht, për të bërë bashkë BDI-në dhe Aleancën e Selës, LSDM-ja është e gatshme që tre bartës të listave të jenë nga partia e Ahmetit dhe Selës. Kjo do të thoshte se BDI do të kishte bartës në Njësinë e Gjashtë dhe të Dytë zgjedhore dhe Sela do të merrte njësinë e Pestë. Megjithatë, ky është një variant më pak i mundshëm dhe oferta e parë do të jetë LSDM, BDI dhe Aleanca e Fshatrave për të shkuar me të ashtuquajturat. bartësit e listës. LSDM dikur ka shkuar në zgjedhje me bartës të listave, por nga partia e saj. Nëse kjo është e pranueshme për BDI-në dhe Aleancën e Fshatrave, do të thotë se do të ketë dy mbajtës të listave për secilën zonë. Për shembull, në "gjashtë" bartës duhet të jetë Ahmeti, me një mbajtës nga LSDM apo Aleanca.

Në BDI, nga ana tjetër, prioritet është formimi i bllokut shqiptar kundër bllokut opozitar “Vredi” për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare. Vazhdojnë bisedimet me partitë e Hoxhës dhe Rexhepit dhe pas prishjes së Aleancës me Selën për lista të përbashkëta në zgjedhjet parlamentare. Sipas kësaj, është më e sigurt se opsioni i BDI-së i bashkon PDSH-në e Menduh Thaçit, partitë e Hoxhës dhe Rexhepit dhe Aleancën e Selës në lista të përbashkëta, sesa një paraqitje elektorale si front evropian me LSDM-në.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës