Ahmeti emëroi Rafis Alitin koordinator politik të BDI-së në Saraj

Foto: Facebook

Veterani i BDI-së, Rafis Aliti, është emëruar si koordinator politik i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në degën në komunën e Shkupit në Saraj, tregon për “Sloboden Pechat” një zyrtar i lartë i kësaj partie.

Lëvizja e kreut të partisë Ali Ahmeti vjen në kulmin e luftës brendapartiake me “grupin e zjarrit”, si dhe pas një emërimi të ngjashëm në Çair, ku u emërua koordinator Bujar Osmani. Me këtë rast ka reaguar ashpër një prej drejtuesve të “zjarrit”. Izet Medziti, i cili thotë se një pozitë e tillë nuk ekziston sipas statutit të BDI-së dhe akuzon se emërimi është bërë pa kaluar nëpër organet partiake.

63-vjeçari Aliti është ish-deputet dhe nënkryetar i Kuvendit, por prej kohësh është jashtë politikës. Aliti ka qenë kryetar i degës së BDI-së në Saraj, i cili konsiderohet bastion i një tjetër anëtari të shquar të “zjarrit” – Blerim Bexheti, i cili është edhe kryetar i komunës. Aliti do të jetë koordinator politik i BDI-së në Saraj deri në zgjedhjet e brendshme partiake në degë, sipas BDI-së.

Emërimi i Alitit vjen pak para Kryesisë Qendrore të partisë, në të cilën Blerim Bejetti shpresoi të vazhdojë debatin brenda partisë për kërkesat e “zjarrfikësve”, përfshirë edhe atë për raportimin e punës së Artan Grubi dhe ministrat nga BDI.

“Në seancën e kaluar është arritur konkluzioni që të shqyrtohen dy raportet dhe debati për raportin të ketë lidhje me llogaridhënien, që është transparenca, vlerë evropiane dhe besoj se së paku pres që të vazhdoj debati për të gjitha ato çështje që realisht krijojnë dallime mes pushtetit ekzekutiv dhe një pjese të konsiderueshme të Bashkimit Demokratik për Integrim. Ajo pikë e rendit të ditës duhet të vazhdohet për të parë nëse ka funksionuar, nëse ka rezultate dhe nëse janë përmbushur me angazhime konkrete dhe realizim të projekteve, sipas programit zgjedhor të BDI-së. Kjo do të propozohet si pikë e rendit të ditës, tha sot Bejeti, i cili është edhe sekretar organizativ i BDI-së.

Ahmeti emëroi Bujar Osmanin njeriun e parë të BDI-së në Kryesi, Izet Majiti i zemëruar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës