Ahmeti i ka thirrur në takim përfaqësuesit e BDI-së nga Saraji, Blerim Bexeti nuk ka ardhur

Selia e BDI-së në Mala Reçicë, Tetovë / foto: MPB

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka thirrur sot në selinë e BDI-së përfaqësuesit e degës në Saraj. Sipas partisë, është biseduar për zgjedhjet e brendshme partiake për kryesinë e re – mandati i koordinatorëve të degëve tashmë ka kaluar, kështu që pretendohet se strukturat e reja nuk kanë asnjë lidhje me përçarjet në BDI dhe grupin e zjarrit. "Alsat".

Mirëpo, në mbledhjen e sotme nuk kanë marrë pjesë kreu i degës dhe kryetari i komunës së Sarajit. Blerim Bexheti. Tensionin në degë e shtoi pikërisht lideri Ahmeti javën e kaluar, kur emëroi politikanin veteran Rafis Aliti për koordinator politik të BDI-së në Saraj. Pasnesër pritet një takim i ri në BDI, ku duhet të diskutohen kërkesat e “zjarrfikësve”. Ata kërkuan llogari për punën e ministrave të qeverisë nga BDI, si dhe shkarkimin e Artan Grubit nga postet shtetërore.

“Në takim u bisedua për zgjedhjet e brendshme në BDI. Siç e dini, në 11 degë të BDI-së tashmë kemi kryetarë të rinj të degëve. Tashmë ky proces ka mbetur për të vazhduar në degët e mbetura, diku rreth orës 25-26 ku duhet të zgjidhen drejtues dhe kryetarë të rinj. Në këtë takim presidenti na ka njoftuar edhe për vendimin që është bërë i ditur ditë më parë se ka emëruar Rafiz Halitin koordinator për Saraj. “Ai ka rolin e koordinimit të veprimeve në degë në bashkëpunim me të gjithë anëtarët e degës dhe me funksionarë të partisë, deri në zgjedhjen e kryetarit të ri të degës”, tha Arben Ziberi nga partia, përcjell “Alsat”.

Ahmeti emëroi Bujar Osmanin njeriun e parë të BDI-së në Kryesi, Izet Majiti i zemëruar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës