Ahmeti: Në BDI nuk lejohen fraksione, çdo veprim jashtë statutit partiak është anarki

Foto: Shtypi i Lirë

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti pas përfundimit të seancës së sotme të Kryesisë Qendrore të partisë, ku ndër të tjera u diskutuan propozimet e të ashtuquajturit “Grupi i Zjarrit”, nga ku njoftuan se do të veprojnë si fraksion, ai tha se çdo veprim jashtë statutit të partisë është anarki, dhe ai ka theksuar se fraksionet nuk lejohen në BDI.

Parimi është që pakica të respektojë mendimin e shumicës, përndryshe do të ishim një parti anarkike, ku secili do të bëjë çfarë të dojë, thotë Ahmeti.

“Për sa i përket fraksionimit, një propozim të tillë e kam bërë në kongresin e partisë, por mazhoranca nuk e ka miratuar dhe unë si demokrat respektoj qëndrimin e mazhorancës. Dhe sipas atyre vendimeve të kongresit, BDI ka një statut që nuk i lejon fraksionet. Duhet të presim kongresin e ardhshëm dhe unë do ta mbështes një qëndrim të tillë për fraksionet. Por çdo veprim në kundërshtim me statutin është anarki dhe anarkia është armiku më i madh i demokracisë. Parimi është që pakica të respektojë mendimin e shumicës, ndryshe do të ishim një parti anarkike, ku secili do të bëjë çfarë të dojë. Shumica duhet ta respektojë pakicën, kjo është demokracia”, thotë Ahmeti.

Nga rruga, "Grupi i Zjarrit" u largua nga seanca e sotme të Kryesisë Qendrore të BDI-së.

Ata njoftuan se do të veprojnë si fraksion, siç tha ai Blerim Bexheti Sekretarit organizativ të partisë, dallimet janë të mëdha si në aspektin organizativ brenda BDI-së, por edhe në debatin për objektivat programore. Ai u ankua se brenda BDI-së nuk kanë pasur mundësi reale për debat dhe janë përdorur standarde të trefishta për disa çështje të njëjta dhe të ngjashme, nga sot do të kemi qëndrimet tona, sepse do të veprojmë si fraksion brenda BDI-së, ka treguar Bejeti.

Ai shtoi se në seancën e sotme nuk ka pasur përjashtime të anëtarëve të tyre. Se si do të veprojnë më tej, do ta bëjnë të ditur në konferencën e radhës për media.

Në seancën e sotme është votuar raporti për punën e zyrtarëve partiakë në Qeveri.

“Ka pasur një raport për punën e përfaqësuesve në Qeveri, pas së cilës ka pasur një debat tërësisht të hapur lidhur me punën e Qeverisë, zbatimin e ligjit për gjuhët, projektet infrastrukturore dhe ngjarjet në vend në përgjithësi. Doja t'i dëgjoja, mënyrën se si funksionojnë. Unë jam veçanërisht i interesuar që përfaqësuesit e qeverisë në koalicion të kenë bashkëpunim të mirë dhe kjo u shpjegua në seancë. Dhe në seancë u hap një debat. Pas debatit, raportin e vendosa për miratim. Nga anëtarët e pranishëm të kryesisë, 26 votuan pro, gjashtë ishin kundër dhe tre abstenuan. Këtu debati u shterua dhe takimin e radhës do ta thërras varësisht nga zhvillimi i ngjarjeve”, ka treguar para gazetarëve kryetari i BDI-së.

Ai informoi se në seancë është diskutuar edhe për zhvillimin e ngjarjeve në vend dhe në rajon.

“Me theks të veçantë në marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e quajtur edhe Marrëveshja e Ohrit”. Një marrëveshje që është e rëndësishme për ne dhe për të gjithë rajonin, sepse rajoni po hyn në një gjendje paqeje, e cila është veçanërisht e rëndësishme për të gjithë. Me dëshirën që kjo marrëveshje të respektohet dhe zbatohet nga të dyja palët”, ka theksuar Ahmeti.

Shenjat nga “Grupi i Zjarrit”: Do të veprojmë si fraksion, ministrat e BDI-së uzurpuan partinë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës