Ahmeti: Fronti Evropian është fituesi i dytë pas VMRO-DPMNE-së

Ali Ahmeti në shtabin zgjedhor në Mala Reçicë/ Foto: Sloboden Pechat/ Zoran Dimovski

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, Frontin Evropian e shpalli forcën e dytë politike fituese pas VMRO-DPMNE-së, pasi në zgjedhje, siç tha ai në konferencën e sotme për media, praktikisht konkurruan me VMRO-DPMNE-në.

Gjithashtu, ai vlerësoi se janë fitues të mëdhenj ndaj opozitës shqiptare, nga e cila kanë fituar mbi 30.000 mijë vota më shumë.

Sipas përllogaritjeve tona, të cilat nuk janë përfundimtare, ne kemi fituar 19 mandate, por deri në fund të numërimit të votave mund të marrim edhe një mandat deputeti, tha Ahmeti.

Në adresimin për mediat nuk munguan edhe urimet për fituesit.

- Përgëzoj VMRO-DPMNE-në dhe z. Mickoski për fitoren, pa marrë parasysh rrethanat në të cilat i ka shfrytëzuar këto vota. Tani nuk dua të hyj në të dhe të analizoj, të tilla ishin rrethanat. Tashmë të gjithë mund të takohen me këdo, por i vetmi përfaqësues ligjor dhe legjitim i shqiptarëve, por edhe i boshnjakëve, turqve, romëve është Fronti Europian, i cili është partia e dytë për sa i përket mbështetjes së votuesve dhe numrit të votave në këto zgjedhje. , tha Ahmeti.

Në pyetjen e një gazetari nëse fitorja e madhe e VMRO-DPMNE-së do të thotë se BDI po shkon në opozitë, Ahmeti u përgjigj:

- Nuk e di nëse më keni dëgjuar mirë, por thashë që duhet të kemi stabilitet në vend.

Ahmeti i vlerësoi zgjedhjet si të drejta dhe demokratike dhe falënderoi anëtarësinë dhe votuesit për mbështetjen e dhënë.

“Ne do të përfaqësojmë jo vetëm ata që na votuan por edhe të gjithë shqiptarët që dolën në këto zgjedhje”, ka shtuar Ahmeti në selinë e partisë në Mala Reçicë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës