Ahmeti ka arritur moshën për të udhëhequr seancën konstituive e cila është planifikuar të mbahet më 27 maj

Merita Kodjadziku dhe Ali Ahmeti / Fotokolazh i PS-së

Seancën me gjasë do ta drejtojë deputetja e koalicionit “Vredi” Merita Kolci Kodjadziku, pasi është një vit më e madhe se lideri dhe deputeti i BDI-së, Ali Ahmeti dhe Ljupço Dimovski nga Partia Socialiste, por nëse nuk pranon. , pastaj lideri i BDI-së është i dyti në listën e “kandidatëve”.

Paralelisht me garën e liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski deri në seancën konstituive të parlamentit për të siguruar një shumicë prej dy të tretash, për të cilën, siç tha vetë, tashmë kanë një shumicë absolute, burime parlamentare bëjnë të ditur për “Sloboden Pechat” se konstituimi i përbërjes së re parlamentare dhe zgjedhja e një Kryeparlamentari i ri është planifikuar për të hënën e ardhshme, gjegjësisht 27 maj, një ditë para afatit deri në të cilin kryetari aktual i Kuvendit, Jovan Mitreski, duhet ta thërrasë seancën.

Pritet që seanca konstituive të përfundojë në një ditë në vend të tre ditëve, siç e parashikon Rregullorja e Kuvendit.

Seanca me gjasë do të drejtohet nga deputeti i koalicionit “Vredi”. Merita Kolchi Kodzadziku, i cili është më i vjetri në përbërjen e re parlamentare. Ajo është një vit më e madhe se liderja dhe deputetja e BDI-së, Ali Ahmeti, dhe nga Ljupço Dimovski nga Partia Socialiste. Nëse Koxhaxhiku refuzon, Ahmeti do të duhet ta kryesojë seancën, e nëse edhe ai refuzon, atëherë Dimovski etj. Me radhë, i ofrohet deputetit të ardhshëm më të vjetër të zgjedhur, derisa dikush të pranojë të kryesojë seancën.

Kuvendi / Foto Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Zgjedhjet kushtetuese mund të mbahen më 28 maj vetëm nëse afatet për rivotimin në qendrat e votimit nuk mund të plotësohen deri më 27 maj, e cila, nga ana tjetër, do të varet nga vendimi i Gjykatës Administrative nëse do të pranojë ose refuzojë ankesat e Fronti Evropian dhe nëse simulimi i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) tregon se shtatë vendvotime të kontestuara ndikojnë në rezultatin e zgjedhjeve.

Pas mbledhjes së parë të grupeve punuese të VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit” për përbërjen e qeverisë së re dhe pas deklaratës së Mickoski që ai kishte siguruar tashmë 61 deputetë, partitë jozyrtarisht janë në ofertë për emrat e tre deputetëve që kanë ndërruar palë, pra nga koalicioni i udhëhequr nga LSDM dhe nga Fronti evropian ata kaluan në kampin sundues.
Mickoski tha se tre deputetë i janë bashkuar koalicionit të tyre dhe tani kanë 61 deputetë. Ai nuk bëri të ditur se cilët janë ata, por tha se shumë shpejt do ta dimë.

- VMRO-DPMNE dhe koalicioni "Maqedonia juaj" i kanë përfunduar bisedimet me disa nga deputetët që nuk janë pjesë e koalicionit dhe mund të them se kemi konsoliduar me sukses 61 deputetë për momentin. Nuk mund të flas për detaje, por shumë shpejt nga sot do të mësoni detajet duke pasur parasysh se situata është e ndjeshme. Me kënaqësi mund të them se kemi konsoliduar saktësisht 61 deputetë, por kjo nuk do të na pengojë të bisedojmë me partnerët e ardhshëm të mundshëm të koalicionit, siç është koalicioni “Vredi” – tha ai. Mickoski.

Kryetari i VMRO-DPMNE/Hristijan Mickoski/foto: MPB

Ai shprehet optimist se do të sigurojnë dy të tretat me “Vredin” dhe me shumë gjasa me ZNAM-in e Maksim Dimitrievskit.
Izet Medziti nga “Vredi”, nga ana tjetër, kanë thënë se janë duke negociuar me VMRO-DPMNE-në me katër deputetë të Fronti evropian që ata të kalojnë në anën e tyre.
Paralelisht me negociatat, VMRO-DPMNE dhe “Vredi” janë në pritje të rezultatit të vendimit të Gjykatës Administrative dhe KSHZ-së për rivotimin, nga i cili mund të fitohet edhe një deputet.
Partitë përhapën gjerësisht informacionin se Bejjan Ilyaz dhe Sally Murati, si dhe Menduh Thaçi dhe deputetja e PDSH-së, Fatmire Isaki, janë ndër deputetët që do të ndërrojnë palë, nëse fare në “gjashtë”, pas një rivotimi të mundshëm, ajo mbetet. mandatin e saj. Po ashtu flitet se LDP mund të largohet nga koalicioni i LSDM-së.
Të dy të përmendur për një "transferim" të mundshëm, Bejjan Ilyaz dhe Sally Murati, në një prononcim për “Sloboden Pechat”, mohojnë t'i bashkohen koalicionit qeverisës. Përkundrazi, Ilyaz thotë se Fronti Evropian mund të bisedojë me VMRO-DPMNE-në për të hyrë në qeveri. Nuk kemi arritur të marrim një pozicion nga Thaçi. Ndërsa Goran Misovski nga NSDP përsëri mohon që ai dhe bashkëpartiakeja e tij Sonja Mirakovska t'i bashkohen koalicionit qeverisës.
Kreu i BDI-së Ali Ahmeti, krahas pretendimeve se askush nuk do të largohet nga fronti evropian, ka publikuar një foto me pothuajse të gjithë liderët e partnerëve të koalicionit.

Fronti Evropian Foto: Facebook Ali Ahmeti

Sipas informacioneve të “Vredi”, me VMRO-DPMNE-në kanë përcaktuar parimet e qeverisjes, ndërsa është në proces harmonizimi i programit të qeverisë. Portofoli do të shpërndahet javën e ardhshme.

Këtë e ka konfirmuar Arben Taravari i cili ka thënë se ka një atmosferë pozitive mes grupeve punuese të “Vredit” dhe VMRO-DPMNE-së.

- Shpresoj që deri në fund të javës së ardhshme të kemi një marrëveshje përfundimtare me programin e qeverisë dhe me ndarjen e portofoleve, dmth kush dhe ku do të jetë ministër. Ne si kryetarë të partive kemi pasur dy takime, grupet punuese vazhdojnë të punojnë intensivisht, shpresoj që deri të hënën të dalim me një program të përbashkët, dhe deri të premten do të kemi një marrëveshje përfundimtare mes “Vredit” dhe VMRO-DPMNE-së. praktikisht një marrëveshje për një qeveri të re - tha Taravari.

Hristian Mickoski, Arben Taravari

“Vredi” mbetet në qëndrimin se kërkojnë ulësen presidenciale në Kuvend, sepse siç thonë ata janë përfaqësues legjitimë të shqiptarëve dhe se nëse argumenti i VMRO-DPMNE-së është se ka 58 apo 61 mandate, argumenti i tyre. është se partia e Mickoskit atje tashmë ka president të shtetit dhe kryeministër të ardhshëm, pra kryetari i Kuvendit duhet të jetë shqiptar.
Siç kemi bërë të ditur tashmë, nëse VMRO-DPMNE heq dorë nga posti i kryetarit, kandidati më serioz për kryetar të Kuvendit është Afrim Gashi. “Vredi” kërkon edhe një zëvendëskryeministër për sistemin politik dhe katër-pesë ministri të tjera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës