Ageler uroi formimin e qeverisë së re: Mezi presim të vazhdojmë partneritetin tonë

Angela Price Ageler - Ambasadore e SHBA në Rusi S. Maqedoni / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Ambasadorja amerikane në vend, Angela Ageler, ka dërguar në rrjetin social X urime për formimin e qeverisë së re.

“Ndërsa kryeministri dhe kabineti i tij marrin detyrën, ne presim të vazhdojmë partneritetin tonë në forcimin e shtetit të së drejtës, përmirësimin e zhvillimit ekonomik, energjetik dhe infrastrukturës, strukturat sociale dhe për të çuar vendin përpara në rrugën e tij euro-atlantike”, shkruan Ageler. .

Hristijan Mickoski sot ka marrë postin e kryeministrit nga Talat Xhaferi. Mickoski është kryeministri i 13-të, i cili do të udhëheqë qeverinë e 20-të që nga pavarësia e vendit.

Mickoski mori postin e kryeministrit

Pas një debati dyditor mbrëmë Kuvendi zgjodhi Qeverinë e re me 77 vota “pro” dhe 22 vota “kundër”. Në kabinetin qeveritar do të ketë 20 ministri, katër më shumë se më parë. 15 anëtarë janë nga koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, gjashtë nga koalicioni Vredi dhe dy nga ZNAM.

Komisioneri evropian Varheyi ka uruar zgjedhjen e Qeverisë së re

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës