Ageler: Do të ketë më shumë njerëz në "listën e zezë", por kjo nuk do ta rregullojë epideminë e korrupsionit në Maqedoninë e Veriut

Angela Ageler / Foto: Twitter

Emërimi i sotëm i ish-zëvendëskryeministrit për çështjet ekonomike Koço Angjushev dhe familja e tij është një tjetër dëshmi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të sanksionojnë aktorët e korruptuar në këtë vend dhe në rajon, pavarësisht pozicionit të tyre, përkatësisë politike apo kohës së abuzimeve, tha ambasadori amerikan. Angela Ageler.

Pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit për të shënuar Angjushev në “listën e zezë”, Ageler në një postim në platformën X, bën të ditur se do të pasojnë emërime të tjera.

“Do të pasojnë më shumë emërime, por fakti është se përpjekjet dhe sanksionet tona nuk mund ta rregullojnë epideminë e korrupsionit në Maqedoninë e Veriut”. Në fund të fundit, u takon zyrtarëve dhe qytetarëve të këtij vendi të kërkojnë përgjegjësi dhe ndryshim”, njoftoi Ageler në platformën X.

Më herët gjatë ditës së sotme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e caktuan Koço Angjushevin si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të madh, njoftoi sot Departamenti Amerikan i Shtetit.

“Gjatë kohës që shërbente si zëvendëskryeministër, Angjushev abuzoi me pozitën e tij zyrtare në favor të interesave të tij private të biznesit, duke minuar besimin e publikut të Maqedonisë së Veriut në institucionet e tyre qeveritare dhe proceset publike”, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Shtetit.

Veprimi i sotëm, thuhet në deklaratë, tregon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë përkrah atyre në Maqedoninë e Veriut që kërkojnë llogari nga zyrtarët publikë të korruptuar.

Nikola Gruevski, Sasho Mijalkov, Ramiz Merko, Orce Kamçev, Ratka Kamçeva dhe Sergej Samsonenko më parë ishin në listën e zezë në SHBA për shkak të korrupsionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës