Aeroporti i Mynihut rifillon fluturimet, por trafiku hekurudhor në Bavari është ende i pezulluar

borë në aeroport
Bora në aeroport / Foto: EPA / MARTIAL TREZZINI

Gjermania jugore është ende pjesërisht e paralizuar nga vala e madhe e borës që e goditi këtë fundjavë. Aeroporti i Mynihut, i cili dje ishte në ndalesë, është hapur sot, megjithëse me kufizime të caktuara, dhe operatori hekurudhor Deutsche Bahn arriti të aktivizojë disa linja kryesore jashtë stacionit qendror të Mynihut, transmeton DPA.

Aeroporti i Mynihut ka rifilluar funksionimin pasi është mbyllur për shkak të reshjeve të mëdha të borës. Megjithatë, do të ketë kufizime në trafikun ajror, thanë zyrtarët e aeroportit. Pasagjerëve u kërkohet të kontrollojnë statusin e fluturimit të tyre përpara se të mbërrijnë në aeroport.

Pezullimi i përkohshëm i trafikut ajror në Mynih ndikoi në nisjet dhe mbërritjet në aeroporte të tjera. Disa nga fluturimet janë marrë nga aeroportet e Frankfurtit dhe Nurembergut.

Reshjet e dendura të borës në Bavari paralizuan edhe trafikun hekurudhor. Deutsche Bahn ka paralajmëruar pasagjerët të presin kufizime masive të udhëtimit hekurudhor në Gjermaninë jugore deri të hënën. Pasagjerët këshillohen që nesër të shtyjnë të gjitha udhëtimet, përveç atyre thelbësore, pasi situata e shkaktuar nga vala e borës ende nuk është normalizuar.

Po bëhen përpjekje për të përmirësuar pistën në linjat Mynih-Nurnberg dhe Mynih-Shtutgart.

Për shkak të reshjeve të dendura të borës, trenat e mbuluar nga bora nuk kanë mundur të nisin, ndërsa një pjesë e shinave janë bllokuar nga pemët që janë shembur nën peshën e borës.

Jo vetëm Bavaria u prek nga stuhia. Bora dhe akulli shkaktuan probleme edhe në disa zona në veri të Gjermanisë.

Sinoptikanët thanë se në Bavari nuk pritet të ketë borë të re, por do të ketë në vargmalet e ulëta malore lindore dhe në Alpe. Temperaturat e ulëta do të qëndrojnë edhe të hënën dhe të martën, duke zbritur deri në -15 gradë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës