Një ekip juridik pro bono do ta përfaqësojë të dyshuarin për vrasjen e dyfishtë në Kratovë

Shtëpia në Kratovë ku ndodhi vrasja e dyfishtë/Foto: Screenshot

36-vjeçarja V.I., e cila më 13 të këtij muaji vrau me thikë bashkëshortin dhe vjehrrin e saj në shtëpinë e tyre familjare në Kratovë, ka marrë ndihmë juridike nga zyra e avokatisë që do ta përfaqësojë pro bono në këtë rast. dhe në procesin gjyqësor.

– Bëhet fjalë për një grua shumë të vogël që ka ende gjurmë të ditës kritike. Besoj se asnjë familje nuk duhet të kalojë atë që ka kaluar e akuzuara dhe fëmijët e saj të mitur. Na pret një betejë e gjatë ligjore, thotë për “Telma” avokati Hristijan Georgievski.

Ai dhe ekipi i tij ligjor tashmë kanë bërë ankim për zëvendësimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh.

Avokati nga policia në Shkup, Kumanovë dhe Kratovë, si dhe nga qendrat për punë sociale, kanë kërkuar dokumentacion të plotë për të gjitha kallëzimet e deritanishme nga e dyshuara si dhe kundër saj.

Madje disa fqinjë tashmë janë regjistruar si dëshmitarë dhe ekipi ligjor nuk tregon nëse është kërkuar ekspertizë psikiatrike dhe nëse ajo është sulmuar fizikisht nga vjehrri në momentin e krimit.

Platforma për Barazi Gjinore tashmë ka reaguar ndaj vendimit të Prokurorisë Themelore Publike Kumanovë për inicimin e procedurës ndaj 36-vjeçarit V.I. nga Kratova, i cili është viktimë e dhunës në familje.

- Besojmë se në rastin konkret bëhet fjalë për vepër vetëmbrojtjeje, pra mbrojtje të domosdoshme për institutin dhe jo vepër e kryer “vrasje me paramendim”, siç pretendon në njoftimin e saj Prokuroria Publike. Është jashtëzakonisht paradoksale që viktima e dhunës në familje tani ndiqet penalisht nga Prokuroria Publike si autore e dhunës në familje, përgjigjen Platforma për Barazi Gjinore.

Prokuroria Publike e Kumanovës tashmë në njoftimin e saj për ngjarjen e ka konfirmuar se vrasjes së dyfishtë i ka paraprirë dhuna në familje ndaj të dyshuarit për vrasje.

“Gjatë dhunës në familje më 13 qershor, e dyshuara me dashje ka marrë jetën e bashkëshortit dhe vjehrrit të saj. Pas një debati të mëparshëm verbal, bashkëshorti e ka sulmuar fizikisht të dyshuarin, duke e goditur me grushte në pjesën e kokës dhe trupit, më pas e kapi me duar nga qafa dhe filloi ta mbyste. Ajo ka arritur të largohet dhe ka marrë një thikë kuzhine nga kuzhina me të cilën ka goditur fillimisht bashkëshortin e më pas babain e tij. “Nga plagët e marra kanë ndërruar jetë në vend”, thonë nga PSSH Kumanovë.

Ajo dyshohet se ka kryer vepër penale - Vrasje nga neni 123 paragrafi 3 në lidhje me paragrafin 2 pika 2 të Kodit Penal.

Ndryshe, e dyshuara është martuar në vitin 2011 dhe është shpërngulur në Kratovë me bashkëshortin e saj, me të cilin ka dy fëmijë të mitur. Pas lindjes së dy fëmijëve nisën torturat fizike dhe psikologjike dhe shpeshherë dhuna ndodhte para syve të tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës