Avokati që e çoi Palevskin në Beograd “kurret” nga masat e sigurisë, kurse për strumicin që e çoi në Turqi – propozoi paraburgim.

I dyshuari Ljupço Palevski - Palco me Vanjën dhe Pançen e vrarë / Fotokolazh i PS / Rrjetet sociale

Prokuroria Themelore Publike Shkup ka lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore për një person për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër penale – Ndihma ndaj kryesit pas kryerjes së veprës penale nga neni 365 paragrafi 3 deri në paragrafin 1 të Kodit Penal.

Në periudhën prej datës 01.12.2023 deri më 03.12.2023, i dyshuari ka ndihmuar kryerësin që të mos zbulohet për dy vepra penale – Rrëmbim nga neni 141 i Kodit Penal, si dhe dy vrasje në mënyrë brutale (një e mitur dhe një. të egoizmit) ) bashkërisht i dënueshëm nga neni 123 paragrafi 3 i Kodit Penal, sigurimi i transportit me veturë.

Tani i dyshuari, pas komunikimit dhe marrëveshjes paraprake me autorin i cili ndodhej në Republikën e Serbisë, është nisur drejt Beogradit me një automjet Land Rover me shenja regjistrimi Strumica, në pronësi të personit juridik. Aty është takuar me autorin dhe së bashku me veturën janë nisur në drejtim të kufirit të Serbisë me Bullgarinë – kalimin kufitar Kalotinë. Ata kanë kaluar kufirin më datë 02.12.2023, duke lëvizur përmes territorit të Republikës së Bullgarisë në të njëjtën ditë kanë mbërritur në kufirin me Turqinë, në pikën kufitare Kapitan Andreevo dhe kanë hyrë në Turqi. Aty kanë qenë bashkë deri më datë 03.12.2023, pas së cilës autori ka qëndruar dhe tani i dyshuari me veturën përmes Greqisë është nisur drejt vendit ku është ndaluar në pikën kufitare Star Dojran.

Prokurori publik kompetent i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup propozim për caktimin e masës paraburgim për të dyshuarin.

Për një person tjetër i cili nga dje është mbajtur 24 orë në stacionin policor, është dërguar njoftim në Prokurorinë Publike të Shkupit. Prokurori publik vlerësoi se për momentin nuk ka bazë ligjore për propozimin e masave të sigurisë, por kontrollet për përfshirje të mundshme të tij në një ngjarje penalo-juridike vazhdojnë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës