Avokati Nobilo thotë se Schmidt do të jetë "dëshmitari kryesor" i tyre në gjyqin kundër Dodik

Christian Schmidt, Milorad Dodik / Foto nga EPA

Anëtari i mbrojtjes së Presidentit të Republikës Srpska dhe avokati Anto Nobilo deklaroi se dëshmitari kryesor në gjyqin kundër Milorad Dodik do të jetë përfaqësuesi i lartë Christian Schmidt.

“Schmitt do të duhet t'i shpjegojë Gjykatës së Bosnjë-Hercegovinës se kush e emëroi dhe kush i dha autoritetin. Ai do të jetë një dëshmitar shumë i rëndësishëm për ne”, tha Nobilo për RTRS.

Ai argumentoi se mbrojtja kishte të drejtë të provonte se Schmidt-it i mungonte autoriteti sepse Schmidt, tha ai, ishte "ngatërruar" në prokurori. Nobilo theksoi se ata që krijuan këtë proces ishin të llogaritur, duke shtuar se i dhanë Dodikut një platformë të shkëlqyer si kundërshtar politik.

“Ai tani mund të fillojë me politikën sovraniste. Ky mund të jetë fillimi i çmontimit të “përfaqësuesit të lartë”. Bosnja dhe Hercegovina është gjithashtu jofunksionale sepse nuk i kanë lejuar popujt të bien dakord se si të jetojnë përmes përfaqësuesve të tyre të zgjedhur. në kuptimin politik dhe në çdo kuptim tjetër kjo procedurë do t'u kthehet atyre që e kanë nisur”, tha Nobilo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës