Adnan Dibrani, deputeti suedez, hero në Malin e Zi: Ai ringjalli një foshnjë të nxjerrë nga ujërat e Moraçës

Foto: Stevo Vasiljevic / Victory

Adnan Dibranideputeti i Kuvendit të Suedisë, i lindur në Mitrovicë, është hero në Mal të Zi, pasi i dha ndihmën e parë foshnjës së nxjerrë nga Moraça, ku ndodhej pasi gjyshja e tij dje u hodh në ujërat e lumit të shpejtë me të, lokale. raportojnë mediat.

Publiku malazez është ende nën ndikimin e lajmit shokues të djeshëm – se një gjyshe dhe nipi i saj janë hedhur në lumin Moraça. Gruaja 62-vjeçare është mbytur, ndërsa disa punëtorë të shërbimeve komunale të Podgoricës janë hedhur në ujë dhe kanë nxjerrë foshnjën, por askush nuk ka ditur si ta ndihmojë. Vogëlushi dy muajsh ka mbetur pa ndjenja, por më pas në skenë ka dalë Dibrani, i cili ka arritur t'i nxjerrë ujin nga mushkëritë e fëmijës duke i shpëtuar jetën.

Dibrani ishte në Mal të Zi në kuadër të misionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që monitoron zgjedhjet në vend.

Përmes Skype, ai tha për televizionin shqiptar.Top ChannelAi ka thënë se ka qenë rastësisht në kalatën e lumit, kur ka parë se si po nxirrnin foshnjën që kishte ujë në mushkëri.

Ai tregoi për momentet dramatike – thotë se ishin në rrezik sekonda që fëmija të mbijetonte.

"Unë mora fëmijën e tyre dhe u përpoqa të bëja atë që di, sa më mirë që mundem." Unë e shtrydha foshnjën në bark dhe në shpinë, ia shtrydha ujin nga mushkëritë. Nuk e di se çfarë bëra… Nuk e di si, por fëmija shpëtoi. Kur uji doli nga organet, atëherë ai hapi sytë. Më pas e dorëzova menjëherë në ambulancë. Për ne u duk si një jetë, dhe ishin minuta kur pashë atë grua... në një çast pamë se çfarë po ndodhte, por nuk e dinim nëse ajo kishte një fëmijë apo një kukull kur u hodh në lumë. ”, thotë dibrani.

Foto: Stevo Vasiljevic / Victory

Ai shtoi se kur foshnja filloi të qante, ai thjesht donte t'i jepte oksigjen dhe në atë moment nuk ndjeu asgjë tjetër veçse lumturi që foshnja ishte gjallë.

“Kam folur me përfaqësues të qeverisë në Mal të Zi, me personin e parë të parlamentit, më kanë thënë si janë gjërat, ende nuk kam komunikuar me prindërit. Djali është dy muajsh, shpresojnë që të mos jetë i lënduar dhe çdo gjë të jetë mirë. Unë e di se si është për prindërit e tij, sepse unë jam vetë prind. Më vjen keq për gjyshen e tij”, ka thënë Dibrani.

Ai emigroi në Suedi në vitin 1992 dhe sot është deputet nga radhët e socialdemokratëve.

VIDEO | Dramë në Podgoricë: Një grua me një foshnjë në krahë u hodh nga ura

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës