Aberdeen nuk ka një tandem si Miovski dhe Duka për 30 vjet

Foto: Aberdeen FC

Përfaqësuesja e Maqedonisë Bojan Miovski dhe së bashku me partnerin Dukën nga ishujt Kepi Verde po luajnë një sezon fantastik dhe në ndeshjen e fundit Miovski ka shënuar dy asistime për dy golat e Dukës.

Me gola dhe asistime këtë sezon, Duka dhe Miovski morën pjesë në 40 gola të Aberdinit në të gjitha garat, një tandem të tillë që Aberdeen nuk e kishte pasur për 30 vjet. Të fundit që patën këtë efekt ishin Duncan Shearer dhe Scoot Booth të cilët së bashku shënuan mbi 40 gola në sezonin 1992/1993.

Vetëm me golat Miovski dhe Aberdeen kanë efektin prej 34 golave, nga 17 në të gjitha garat, por kanë mbetur edhe dy muaj të tërë deri në fund të sezonit, kështu që me siguri do të kalojnë kufirin prej 40.

Sulmuesi maqedonas shënoi 17 nga ato 15 gola këtë sezon në kampionat, si dhe shtoi tre asistime, 15 në kampionat edhe Duk me katër asistime.

Celtic dhe Rangers janë të paprekshëm, por për mediat skoceze tandemi Miovski-Duk është më efektivi dhe më i miri, dy gjigantët nuk kanë një tandem të tillë. Aberdeen është i treti në tabelë dhe ka një pozicion për të dalë në Evropë

Milevski: Në pjesën e parë nuk isha i kënaqur me disa gjëra, në të dytën bëmë korrigjime

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës