Abazovic: Zgjedhje të parakohshme sa më shpejt, por sipas rendit ligjor

Dritan Abazovic / Foto: EPA

Kryeministri i Malit të Zi, në një mandat teknik, Dritan Abazovic deklaroi se pajtohet me qëndrimet se zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen sa më shpejt, por beson se kjo duhet të ndodhë përmes një “procedure ligjore” dhe se “rruga e duhur” është shkurtimi i mandatit të Kuvendit të Malit të Zi.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Abazovic vlerëson se Dekreti i Presidentit Milo Gjukanoviç Shpërndarja e Kuvendit dhe caktimi i zgjedhjeve për 11 qershor nuk është në përputhje me atë procedurë, sepse ai duhet ta miratojë dekretin në bazë të disa vendimeve të mëparshme.

“Ato vendime duhet të pasojnë vendimet e parlamentit, pra të shumicës parlamentare. Ndryshe, atë dekret ai do ta kishte nxjerrë në gusht të vitit të kaluar, apo në ndonjë ditë të vitit të kaluar apo të këtij viti, e jo tri ditë para raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, kur po kontrollohet puna e tij duke pasur parasysh se ai është një nga kandidatët. "tha Abazovic, i cili po viziton Shtetet e Bashkuara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës