Abbas: Vetoja e SHBA i bën amerikanët bashkëfajtorë në krimet e luftës në Gaza

Mahmoud Abbas foto EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas tha se vetoja e SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim humanitar në Gaza i bëri amerikanët bashkëpunëtorë në "krimet e luftës kundër palestinezëve".

Presidenti Abbas e përshkroi pozicionin e SHBA si agresiv dhe imoral, si një shkelje flagrante të të gjitha parimeve dhe vlerave humanitare, dhe e konsideroi SHBA-në përgjegjëse për gjakderdhjen e fëmijëve, grave dhe të moshuarve palestinezë në Rripin e Gazës, tha zyra e Abbas.

Abbas e konsideron lëvizjen e SHBA-së si një "politikë të turpshme" amerikane që mbështet pushtimin izraelit dhe agresionin brutal.

Kjo politikë amerikane i bën ata bashkëpunëtorë në krimet e gjenocidit, spastrimit etnik dhe krimeve të luftës të kryera nga forcat pushtuese izraelite kundër palestinezëve në Gaza, Bregun Perëndimor dhe Jerusalem, theksoi Abbas.

Ai paralajmëroi se politika të tilla janë bërë të rrezikshme për botën dhe përfaqësojnë një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare dhe theksoi se autoritetet palestineze do të mbajnë qëndrim të vendosur në përgjigje të zhvillimeve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës