Abbas fajësoi SHBA-në për shkatërrimin e Gazës

Mahmoud Abbas / foto: MPB

Presidenti palestinez Mahmud Abbas tha sot se një konferencë ndërkombëtare e paqes është e nevojshme për t'i dhënë fund luftës në Gaza dhe për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme politike që do të çojë në krijimin e një shteti palestinez.

Abbas tha se "konflikti midis Izraelit dhe palestinezëve në përgjithësi ka arritur një fazë alarmante që kërkon një konferencë ndërkombëtare dhe garanci nga fuqitë botërore".

- Unë jam për rezistencë paqësore. Unë jam në favor të negociatave të bazuara në një konferencë ndërkombëtare të paqes dhe nën kujdesin ndërkombëtar që do të çonte në një zgjidhje nën mbrojtjen e fuqive botërore për krijimin e një shteti sovran palestinez në Rripin e Gazës, Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, theksoi ai. .

Abbas tha se bazuar në një marrëveshje ndërkombëtare detyruese, ai do të ringjallë Autoritetin e dobësuar Palestinez, do të zbatojë reformat e shumëpritura dhe do të mbajë zgjedhje presidenciale dhe parlamentare. Ai shtoi se Autoriteti Palestinez ka respektuar të gjitha marrëveshjet e paqes të nënshkruara me Izraelin, që nga Marrëveshja e Oslos e vitit 1993 e deri te të tjerat, por se Izraeli ka thyer premtimet e tij për t'i dhënë fund okupimit.

Kushdo që fiton - fiton, këto do të jenë zgjedhje demokratike, tha ai i pyetur nëse do të rrezikonte mbajtjen e zgjedhjeve duke pasur parasysh mundësinë që Hamasi të fitonte si në vitin 2006.

Abbas nuk paraqiti një vizion konkret për planin e pasluftës të diskutuar me zyrtarët amerikanë. Sipas këtij plani, Autoriteti Palestinez do të merrte kontrollin e Rripit të Gazës, shtëpia e 2,3 milionë njerëzve.

- Gaza sot nuk është Gaza siç e dini ju. Gaza është shkatërruar. Spitalet, shkollat, infrastruktura, ndërtesat, rrugët dhe xhamitë e saj janë shkatërruar. Nuk ka mbetur asgjë. Kur të kthehemi, do të kemi nevojë për burime, Gaza ka nevojë për rindërtim, tha Abbas, duke i bërë thirrje SHBA-ve të jenë përgjegjëse për atë që po ndodh në enklavë.

Sipas tij, është e vetmja forcë e aftë për të urdhëruar Izraelin të përfundojë luftën dhe të përmbushë detyrimet e tij.

- Fatkeqësisht, ai nuk e bën këtë. Amerika është bashkëpunëtor i Izraelit, përfundoi Abbas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës