A do të marrë AA zëvendëskryeministër dhe ministra të drejtësisë dhe shëndetësisë, drejtorë të Doganave, IRS dhe Policisë Financiare?

Foto: Qeveria e RSM

Personeli i Aleancës për Shqiptarët, sipas marrëveshjes mes Arben Taravari и Dimitar Kovaçevski, do të menaxhojë dy ministri, ndërsa partia do të marrë edhe pozitën e zëvendëskryeministrit në Qeveri, dy pozita deputetësh në ministri, si dhe disa pozita të rëndësishme drejtoresh, njoftoi TV21, duke cituar burime në AA.

Sipas këtyre burimeve, partia do të ketë Ministrinë e Shëndetësisë dhe të Drejtësisë, pozitën e zëvendëskryeministrit, pozitat zëvendësuese në ministritë e Bujqësisë dhe të Mbrojtjes, si dhe pozitat e larta në Drejtorinë doganore, atë të të hyrave publike dhe policia financiare. Kjo, së bashku me konfirmimin përfundimtar se AA do të hyjë në qeveri, do të bëhet e ditur nesër, thanë burimet e AA për televizionin.

Kryeministri Kovaçevski tha sot se bisedimet mes Aleancës dhe LSDM-së po zhvillohen “në një frymë të mirë dhe në një atmosferë që synon arritjen e marrëveshjes”. Ai shtoi se qëllimi i hyrjes së AA në Qeveri është “formimi i një mazhorance që ka një qëndrim të qartë për të ardhmen evropiane të vendit”. Kovaçevski mohoi se ka pasur probleme në negociatat për një departament.

Drejtuesi i AA-së, Arben Taravari, tha se finalizimi i marrëveshjes pritet të ndodhë më së voni deri nesër. Ai mendon se është e gabuar të flitet publikisht për portofolet që ka marrë, derisa ata të sigurohen plotësisht për shpërndarjen.

“Besoj se sot apo nesër do të finalizohet përfundimisht marrëveshja dhe më pas do ta shpallim zyrtarisht edhe Qeveria edhe Aleanca për Shqiptarët”. Mendoj se kontrata duhet të përfundojë plotësisht dhe më pas mund ta prezantojmë. Mendoj se do të ishte e gabuar të thuash diçka dhe ta ndryshosh atë nesër. Që kur të jetë plotësisht gati kontrata, ta prezantojmë para qytetarëve”, tha Taravari.

Ndërkohë, Alternativa, e cila në mënyrë të ngjashme u bë pjesë e qeverisë vitin e kaluar, duke thyer koalicionin pikërisht me Aleancën për Shqiptarët, ende nuk ka vendosur nëse do të qëndrojë në Qeveri apo do të tërhiqet nga mazhoranca, për shkak të, siç thonë ata. , mosrespektimi i marrëveshjes. Partia e Afrim Gashi ai është në pritje të marrëveshjes përfundimtare mes Taravarit dhe Kovaçevskit, për të marrë më pas një vendim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës