Biden: Urdhërova që tullumbace të ulet sa më shpejt që të jetë e mundur

FOTO - Joe Biden

Pas rrëzimit të balonës që SHBA-ja dyshonte se ishte një balonë spiune kineze, komentoi edhe presidenti amerikan Joe Biden, i cili deklaroi se aksioni ishte i suksesshëm dhe se ai personalisht urdhëroi Pentagonin që ta rrëzonte sa më shpejt që të ishte i sigurt.

- Më njoftuan për balonën të mërkurën. Unë urdhërova që Pentagoni të hiqet sa më shpejt të jetë e mundur - tha Biden.

Ai shton se ata vendosën të rrëzojnë avionin në një mënyrë që nuk do të dëmtonte askënd Vendi.

– Ata vendosën që koha më e mirë për të do të ishte kur do të fluturonte mbi oqean në pikën 12 milje. E eliminuan me sukses. Dua të lavdëroj pilotin që kreu aksionin – tha presidenti amerikan. 

Baloni kinez fillimisht u pa të mërkurën në Montana, mbi një bazë ushtarake që thuhet se strehon 150 raketa balistike ndërkontinentale të armatosura me koka bërthamore. Pentagoni e përshkroi atë si një objekt të dyshuar vëzhgimi ajror.

Ministria e Punëve të Jashtme kineze tha se ishte një zepelin meteorologjik që kishte humbur kursin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës