900 milionë euro për modernizimin e ushtrisë në 10 vitet e ardhshme

FOTO - Ushtria Maqedonase - EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Për modernizimin e ushtrisë në dhjetë vitet e ardhshme, shteti planifikon të shpenzojë rreth 900 milionë euro, para të destinuara për blerjen, përshtatjen dhe pajisjen e ushtrisë me armët më të sofistikuara perëndimore, në mënyrë që të ketë integrimin e saj të suksesshëm dhe cilësor në Strukturat e NATO-s. Modernizimi do të bëhet në disa faza dhe një pjesë e madhe e fondeve të planifikuara për përmirësimin e tij do të sigurohet nëpërmjet partneritetit tonë strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe me vendet e tjera anëtare të Aleancës.

Do të sigurohen helikopterë, mjete të blinduara luftarake dhe sisteme moderne të mbrojtjes kundërajrore, si dhe armë të ndryshme këmbësorie. Përmes këtij zhvillimi “plan afatgjatë 2022-2023” do të bëhet modernizimi dhe pajisja e ushtrisë, e cila në vazhdimësi do të ndryshojë fytyrën e ushtrisë dhe do të rrisë gatishmërinë e saj luftarake”, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska në takimin e sotëm. një konferencë për shtyp e mbajtur në kazermën Ilinden dhe e organizuar nga Ministria e Mbrojtjes.

- Një nga proceset prioritare për të cilin ne si ministër, si ministri dhe si Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë jemi plotësisht të përkushtuar dhe krenarë është procesi i modernizimit dhe pajisjes së Ushtrisë. Një e treta e buxhetit të mbrojtjes, i cili këtë vit kap shifrën rekord prej 275 milionë euro, është menduar për modernizim. Është një garanci e padyshimtë që modernizimi nuk do të ketë ndalesë dhe realizohet gjithçka që ishte planifikuar, modernizimi për të cilin u informuat në detaje si nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm ashtu edhe nga Drejtori i Shtabit të Përgjithshëm, përfshin disa projekte shumëvjeçare që ndryshojnë tërësisht fytyrën e Ushtrisë. Ne themi se ushtria është në NATO, por NATO me standardet e veta, pajisjet më moderne dhe më të sofistikuara hyjnë në ushtri - theksoi ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska.

Petrovska theksoi se projektet janë vërtetë gjithëpërfshirëse. Ushtria tashmë është në pritje të pjesës tjetër të mjeteve të blinduara me origjinë amerikane të tipit JLTV. Do të blihen transportues të blinduar të personelit Stryker si dhe sistemi francez i mbrojtjes ajrore MISTRAL 3 në lartësi të ulët.

“Ushtria po transformohet, ushtria po modernizohet dhe pajiset me armatimin më të sofistikuar dhe për këtë arsye në përbërjen e saj nuk ka vend për pajisjet që janë prodhuar në vitin 1984 dhe që prej vitesh kanë qenë vetëm një numër dhe në fakt janë. burim i skaduar”, thotë Petrovska.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës, gjenerali Vasko Gjurchinovski dhe ministrja Slavjanka Petrovska

Para mediave u drejtua edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë sonë, gjenerali Vasko Gjurçinovski. Për detajet e këtij procesi prezantoi edhe gjeneral brigade Simeon Trajkovski. Sipas tij, modernizimi i Ushtrisë po ecën me ritme të përshpejtuara.

- Disa nga njësitë e përfshira nga modernizimi kanë marrë tashmë statusin e gatishmërisë luftarake Sipas kategorizimit të NATO-s, theksoi Trajkovski.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari, gjen. Gjurçinovski tha se për disa muaj pritet analiza me vlerësimin e nevojave për prokurim të dronëve.

- Italia, SHBA, Gjermania, Franca janë vendet nga ku do të blihen helikopterët tanë të rinj. Ne nuk jemi vetëm. SHBA do të mbështesë seriozisht vendin tonë financiarisht në procesin e modernizimit, pavarësisht nga zgjedhja e vendit të origjinës së armëve. Prandaj ky është vendim i përgjegjshëm dhe patriotik i lidershipit tonë politik”, tha gjeneral Gjurçinovski.

Ne anen tjeter Gjurchinovski para të pranishmëve theksoi se GShtabi i përgjithshëm e mbështet plotësisht vendimin për ndihmën ushtarake për Ukrainën sepse sipas tij është ndihmë për një vend që sulmohet dhe duhet mbrojtur, shtoi ai. 

Ndër blerjet më domethënëse është blerja e 8 helikopterëve ushtarakë me shumë funksione të prodhimit perëndimor, të cilët do të zëvendësojnë 12 helikopterët Mi-24 të dhuruar Ukrainës, të cilët kanë vite që janë jashtë funksionit. Kjo do të jetë blerja më e madhe e pajisjeve ushtarake që nga konflikti i vitit 2001.

Lidhur me blerjen e helikopterëve të rinj, ministrja Petrovska theksoi se deri më tani kanë arritur 5 oferta nga SHBA, Kanadaja, Italia, Gjermania dhe Franca, pas së cilës duhet të vendoset se cilët helikopterë do të sigurohen. Sipas vlerësimeve aktuale, ato duhet të kushtojnë 214 milionë euro, por duke qenë se çmimet e pajisjeve ushtarake dhe armëve po rriten, deri në lidhjen e kontratës, ai çmim mund të jetë edhe më i lartë.

Një pjesë e madhe e këtyre blerjeve nuk do të bëhen me para nga buxheti, por me ndihmën e aleatëve të NATO-s, mbi të gjitha nga SHBA-ja, njoftoi disa herë Ministria e Mbrojtjes.

Ndryshe, këto investime duhet të jenë pjesë e integrimit sa më të shpejtë të ushtrisë maqedonase në Aleancë me qëllim të bashkëpunimit më të mirë dhe kompatibil me vendet anëtare të NATO-s. Ministria e Mbrojtjes bëri të ditur se armatimi i dhuruar për mbrojtje kundër agresionit rus në Ukrainë kushton nga 24 deri në 30 milionë euro dhe ndihma për modernizimin e ushtrisë nga Shtetet e Bashkuara ishte disa herë më e lartë vetëm këtë vit.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës