Dietë me lakër - një recetë dhe një mënyrë për të humbur peshë lehtë

Supë me lakër
supë me lakër / Alamy / Profimedia

Dieta me lakër është një nga më të njohurat në zonën tonë, nëse jo më gjerë. Unë njoh edhe shumë gra që më kanë rekomanduar jo vetëm si dietë, por thjesht si "pastrim" të trupit, por për mua nuk ishte një sfidë, ose ishte një sfidë shumë e madhe 🙂

Edhe pse është e thjeshtë dhe i referohet më së shumti marrjes së lakrës gjatë ditëve ndërsa hani ushqime të rregullta pa shumë yndyrë dhe karbohidrate, kjo dietë është në të vërtetë - konsumimi i supës me lakër. Receta daton shumë kohë më parë dhe ishte e popullarizuar pas Luftës së Dytë Botërore, duke përdorur lakrën në zierje si një mundësi për të rimarrë dhe stabilizuar imunitetin. Përveç shëndetit të përgjithshëm, ky kombinim i perimeve në supë mund të bëjë një lloj detoksifikimi për trupin.

lakër / arkiv

Pra, cila është receta e duhur?

Për të bërë këtë supë, ose zierje, ju nevojiten:

3 qepë
2 speca jeshil
1 kanaçe salcë domate ose topth (domate në salcë)
selino të freskët sipas dëshirës
2 karota të vogla
kokë e madhe lakër
1 lugë gjelle nga bishtajoret e mëposhtëm: thjerrëzat, gruri, elbi dhe bizelet e thata
vaj,
kripë

përgatitja:

Fillimisht duhet të skuqni qepët e grira hollë, karotat, specat dhe selinon. Pasi të skuqen, shtoni selinon dhe më pas bishtajoret. Shtoni salcën e domates dhe pak ujë dhe lëreni të vlojë i gjithë kombinimi. Në fund, shtoni lakrën e copëtuar në copa të vogla, sepse vlon më shpejt. Duhen vetëm disa minuta për t'u zbutur, duke ruajtur të gjitha lëndët ushqyese, minerale dhe vitamina.

Metoda e konsumit

Mund ta hani supën sa herë që ndiheni të uritur, domethënë - kur të doni. Disa ithtarë të kësaj diete "mrekulli" thonë se sa më shpesh ta hani, aq më shpejt mund të humbni peshë. Supa në fakt detoksifikon dhe përshpejton metabolizmin tuaj.

Nëse tashmë keni një dietë të vendosur, kjo supë do t'ju ndihmojë vetëm të humbni peshë. Pra, një dietë pa shumë yndyrë, sheqerna dhe karbohidrate të hedhura, e kombinuar me këtë supë vitaminash, mund t'ju çojë shumë shpejt në rezultatet e dëshiruara.

Video e ditës