Edicioni i 65-të i Çmimeve Grammy: Harry Styles, Sam Smith dhe Beyoncé shënuan mbrëmjen

Foto: Profimedia

Edicioni i sivjetshëm i çmimet prestigjioze të muzikës Grammy, e mbajtur të dielën, shënoi disa fitore historike, performanca të shkëlqyera dhe krijime të modës që të lënë pa frymë.

Si çdo vit, të gjithë adhuruesit e muzikës argëtuese popullore kanë pritur me padurim të zbulojnë se kush do të jetë fituesi në katër kategoritë kryesore – Albumi i Vitit, Kënga e Vitit, Regjistrimi i Vitit dhe Artisti i ri më i mirë.

Këtë vit, këngëtarja R&B Beyonce ishte ylli më i madh i natës, pasi ajo u bë zyrtarisht artistja më e vlerësuar në historinë e Grammy Awards. Beyoncé u nominua në nëntë kategori dhe fitoi katër prej tyre (Kënga më e mirë R&B, Performanca Tradicionale R&B, Dance/Album Elektronik dhe Dance/Electronic Record), duke e çuar totalin e saj në 32. Çmime Grammy gjatë gjithë karrierës së tij. Rekordin prej 31 trofesh e mbante më parë dirigjenti i ndjerë i muzikës klasike Georg Solti. Para edicionit të 65-të të çmimeve Grammy, Beyonce ishte tashmë artistja më e vlerësuar me 28 statuja Grammy të fituara.

Beyoncé / Foto: Rob Latour / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Veteran bluz, folk dhe vendas Bonnie Raitt fitoi këngën e vitit për "Just Like That". Çmimi u dorëzua nga zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, i cili ishte një nga çmimet në ceremoni.

Këngëtarja britanike dhe e preferuara e audiencës femërore Harry Stice fitoi statujën prestigjioze për albumin më të mirë "Harry's House", dhe këngëtarja Samara Gëzimi u shpall artisti i ri më i mirë.

– Ky album, nga fillimi në fund, ishte përvoja më e mirë e jetës sime. Nga bërja me dy nga miqtë e mi më të mirë, deri tek interpretimi i këngëve para fansave - ishte kënaqësia më e madhe - tha Styles.

Harry Styles / Foto: Frederic J. Brown / AFP / Profimedia

Kënga “About That Time” e reperit Lizo u shpall regjistrimi më i mirë muzikor.

– Kur humbëm Princin, vendosa që jetën time t’ia kushtoja muzikës pozitive. Dhe thosha me vete: “Nuk më intereson nëse të shqetëson pozitiviteti, çfarë ke?”. Kur fillova të bëj muzikë, muzika pozitive nuk ishte e njohur dhe u ndjeva shumë i keqkuptuar. Por unë i qëndrova besnike vetes sepse doja ta bëja botën një vend më të mirë – tha Lizo kur mori çmimin.

Sam Smith и Kim Petras fitoi çmimin për performancën më të mirë nga një dyshe apo grup pop për këngën "Unholy". Me këtë, Smith u bë interpretuesi i parë jo-binar dhe Petras u bë personi i parë transgjinor që fitoi çmimin në këtë kategori.

- Do të doja të falënderoja të gjitha legjendat e mahnitshme transseksuale, që më hapën dyert për të qenë këtu sonte - tha Petras.

Kim Petras dhe Sam Smith / Foto: Frederic J. Brown / AFP / Profimedia

Gjithashtu, yjet më të mëdhenj të hip-hop-it festuan 50 vjetorin e këtij zhanri muzikor me një performancë mahnitëse. Ata u shfaqën në skenë Queen Latifah, Missy Elliott, Salt-N-Pepa, Busta Rhymes, Ran D-Mc dhe të tjerët.

Më parë, reperi dhe producenti legjendar Dr Dre mori çmimin Global Impact për arritjet e tij në industrinë e muzikës.

Adele / Foto: David Fisher / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Këngëtarja britanike Adele fitoi çmimin për performancën më të mirë solo në kategorinë pop për këngën e saj "Easy On Me". Këtë çmim ajo ia dedikoi djalit të saj Anxhelo.

– Vargun e parë të këngës e shkrova në një moment kur zgjodha t’i ndryshoja jetën djalit tim. Dhe ai nuk ishte gjë tjetër veçse modest dhe me dashuri të madhe për mua gjatë gjithë kësaj kohe - tha Adele.

Reperi Kendrick Lamar fitoi tre çmime - për performancën më të mirë rap, këngën rap për "The Heart Part 5" dhe për albumin më të mirë rap - "Mr. Morali dhe shkelësit e mëdhenj”.

Ju mund të lexoni të gjithë fituesit ketu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës