Ditën e 6-të nuk funksionojnë sallat e operacionit – Ministria e Shëndetësisë hesht nëse dhe kush do të mbajë përgjegjësi

Foto: Printscreen / ilustrim

Në ditën e 6-të nuk ka asnjë operacion në bllokun kirurgjik në kompleksin klinik “Nënë Tereza”. Ka vetëm një sallë operacioni që punon për urgjencat, burime të shkurtra nga klinika.

Përveç që nuk ka vend ku të operohen pacientët, në bllokun kirurgjik përhapet një erë e pakëndshme, bën të ditur ai. TV Sitel. Ministria e Shëndetësisë hesht – nuk thonë se kush do të garantojë sigurinë e kësaj klinike dhe as kush do të mbajë përgjegjësi për këtë problem të madh. Punonjësit nuk e dinë se kur do të nisin ndërhyrjet dhe më të prekurit janë pacientët që presin prej muajsh të jenë në listë.

Edhe pse nuk ka pasur asnjë problem me ajrin e kompresuar, deri më tani askush nuk ka kontrolluar se nga vjen era e keqe.

– Javën e fundit është rritur frekuenca, sidomos në qendrën e urgjencës, ku numri i pacientëve që vijnë për ekzaminim është pothuajse dyfishuar. Gjithashtu, të gjitha repartet, veçanërisht ato kirurgjikale, janë të mbushura me disa shtretër shtesë për t'u kujdesur për të gjithë pacientët që kërkojnë ndihmë, thotë doktor Hristijan Kostov, drejtor i GOB 8 Shtator.

Operacioni u mbikëqyr edhe nga Inspektorati Shtetëror Sanitar Shëndetësor, por ata thonë se nuk kanë kompetencë veçse të informojnë ministrinë për gjendjen aktuale dhe erën e pakëndshme në bllokun kirurgjik.

Në prill, kur sallat nuk punuan për dy ditë, reagimet e kirurgëve ishin se kjo ndodh për herë të parë në historinë e shëndetësisë maqedonase. Por vetëm një muaj më vonë i gjithë blloku operativ është sërish në funksion për ditë të tëra.

Pacientët shkojnë në shtëpi pa ndërhyrje dhe me stres e ankth kur u zgjidhet problemi shëndetësor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës