31 vjet nga vdekja e Freddie Mercury: Historia e trishtuar pas hitit më të madh të Queen

Foto: Flickr

Sot shënohet 31 vjetori i vdekjes së një prej këngëtareve më të mira të të gjitha kohërave - Freddie Mercury. Këngëtarja legjendare “Queen” vdiq nga SIDA më 24 nëntor 1991.

Queen është një nga grupet më të njohura të rock-ut ndonjëherë. Ndonëse gjatë karrierës së tyre bënë shumë hite, në veçanti ra në sy një këngë. "Shfaqja duhet të vazhdojë" është një këngë nga Queen nga albumi i tyre i vitit 1991 Innuendo.

Ajo u bë një nga këngët më të njohura që shënoi një brez të tërë.

Foto: Profimedia

Edhe pse besohet se është shkruar nga Freddie Mercury dhe është kënga e tij e lamtumirës, ​​kjo është vetëm pjesërisht e vërtetë. Në fakt, ai shkroi fondacionin kitaristi Brian May, i frymëzuar nga beteja e Merkurit me sëmundjen, guximin dhe këmbënguljen e tij në ditët e fundit.

Mërkuri vuante nga SIDA, edhe pse kjo nuk dihej zyrtarisht në atë kohë. Nga mesi i vitit 1991, ai ishte tashmë aq i sëmurë sa mezi mund të ecte, kështu që May ishte i shqetësuar nëse ai ishte fizikisht i aftë të këndonte një këngë kaq të vështirë. Pra, versioni demo u këndua nga May, edhe pse ai duhej të përdorte falsetto në disa pjesë që ishin shumë të larta.

Megjithatë, për habinë e të gjithë anëtarëve të grupit, kur erdhi koha për të regjistruar, Fredi hyri në studio, piu pak vodka, u ngrit në këmbë dhe tha: “Pra, do ta këndoj, zemër!” dhe më pas ai këndoi të gjithë këngën pa gabim në provën e parë. "Ai filloi dhe e grisi, ai e "shqyen" plotësisht atë vokal," rrëfeu më vonë May.

Pas kësaj, Freddie Mercury ishte tashmë shumë i dobët për të regjistruar videon, kështu që nuk u krijua asnjë material i ri për të, por u bë një kolazh i videove të grupit të bëra midis viteve 1981 dhe 1991.

Kënga flet për jetën skenike në përgjithësi, për atë se si duhet të lihen mënjanë të gjitha problemet personale gjatë interpretimit, dhe teksti është plot me aludime dhe metafora. Në fund, teksti flet për vendosmërinë dhe dëshirën për të jetuar: "I have to find the will to continue with the show" ("I have to find the will to continue with the show").

Jim Hutton, partneri i Merkurit për gjashtë vitet e fundit të jetës së tij, dikur deklaroi se ekziston një varg që përshkruan më së miri ditët e fundit të jetës së Freddie.

“Për mendimin tim, vargu më autobiografik është: “Maki-up-i im mund të jetë flakërues, por buzëqeshja ime mbetet ende”. Pikërisht kështu ishte. Pavarësisht se sa i keq ishte Fredi, ai kurrë nuk u ankua ose nuk kërkoi ndonjë simpati. "Ajo betejë ishte e tij dhe e askujt tjetër, dhe ai gjithmonë kishte një fytyrë të guximshme, pavarësisht nga situata më e keqe," tha Jim në një intervistë të vitit 1994.

Foto: Profimedia

Fatkeqësisht, Freddie Mercury nuk arriti ta performonte këngën live në një shfaqje. Ai vdiq më 24 nëntor 1991, menjëherë pas publikimit të albumit. Edhe sot ai konsiderohet si një nga këngëtarët më të mirë që ka jetuar ndonjëherë.

Historia e jetës së Freddie Mercury: Ai nuk donte të ishte një yll rock, por një legjendë, dhe e arriti atë

Legjenda Freddie Mercury mori një rrugë në Londër

Video e ditës