30 ditë paraburgim për tre serbët e arrestuar për krime lufte në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë dënoi tre serbët e arrestuar për krime lufte kundër popullatës civile në luftën e viteve 30-1998 në Kosovë me 99 ditë paraburgim, konfirmoi ekipi mbrojtës i të dyshuarve.

Një nga avokatët e të pandehurve tha se klienti i tij akuzohej për krime, por nuk ishte e qartë se për çfarë bëhej fjalë.

- Ata akuzohen për krime lufte. Por të them të drejtën, nga arsyetimi i kërkesës për caktimin e paraburgimit, nuk mund të shihej se kush konkretisht akuzohet për çfarë, çfarë ka ndodhur dhe kur, si dhe pse këta persona e kanë këtë akuzë. E kam thënë edhe më parë, nuk kam parë një kërkesë kaq konfuze, të paqartë, joprofesionale dhe të keqe të paraburgimit në praktikën time 28 vjeçare, tha avokati Ljubomir Pantoviq.

Sipas avokatit, kërkesa për masën e paraburgimit është “totalisht e paligjshme, e paqartë dhe joprofesionale”, ndërsa njëri prej të arrestuarve ka probleme shëndetësore.

-Për fat të keq, gjyqtari pranoi një kërkesë konfuze, të keqe, të zbrazët dhe të përgatitur në mënyrë joprofesionale për paraburgim, e cila ishte përgatitur në mënyrë të kundërligjshme, pa fakte, pa prova dhe me këtë rast dua të them se fatkeqësisht Departamenti Special i Gjykatës Themelore në Prishtinë. , e cila është përgjegjëse për ndjekjen penale të krimeve të luftës, nuk ka fuqi të mjaftueshme, as vullnet dhe dëshirë për t'i zbatuar këto veprime në përputhje me ligjin, tha Pantoviq.

Personat I.E, D.M. dhe Z.K. janë arrestuar nga policia e Kosovës të mërkurën në veri të Kosovës.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano ka thënë sot se është në kontakt me autoritetet e Kosovës për të marrë më shumë informacion rreth arrestimit të tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës