28-vjeçari Jordan Bardella, i cili mund të bëhet kryeministër francez, mbetet një enigmë për shumë njerëz.

Udhëheqësi i RN Jordan Bardella mban një fjalim / EPA/EFE

Francezët do të donin shumë të dinin se kush është Jordan Bardela i vërtetë. Pyetja ishte interesante kur Bardela ishte vetëm presidenti i partisë më të madhe të vendit, Asamblesë Kombëtare të ekstremit të djathtë (RN). Tani që po flitet hapur për të si kryeministër i ardhshëm i vendit, është bërë një çështje urgjente.

Në dy javë, Franca shkon në zgjedhje të parakohshme të thirrura nga Presidenti Emmanuel Macron pas humbjes së RN në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

Nëse RN shënon një tjetër fitore të madhe pas votimit të balotazhit më 7 korrik, atëherë Macron nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse t'i ofrojë asaj një shans për të sunduar. Dhe nëse kjo ndodh, Bardella – e cila ndan udhëheqjen e partisë me Marine Le Pen – pritet të emërohet kryeministër, analizon BBC.

Marine Le Pen qëndron pranë liderit Jordan Bardella/EPA/EFE

Të gjithë francezët i dinë bazat për Bardella-n dhe rritjen e tij meteorike nga braktisja e shkollës nga të papunët në periferitë veriore të Parisit deri te mbrojtësi i Le Pen dhe presidenti i partisë.

Marine Le Pen (C) dhe Jordan Bardella largohen pas një fjalimi në kuadrin e partisë franceze të krahut të djathtë/EPA/EFE

E dinë që është shumë i ri, vetëm 28 vjeç, por kjo duket se ka më pak rëndësi në ditët e sotme, kur përvoja nuk ka më shumë rëndësi. Presidenti aktual është vetëm 46 vjeç dhe kryeministri 35.

EPA / EFE

Ata e dinë që ai është gjithmonë i kuruar, që flet mirë, se është ultra i paraqitshëm.
Por çfarë mendon ai, ku qëndron ideologjikisht, çfarë lloj personi është - kjo është fare e panjohur. Francezët kanë një ndjenjë të veçantë se njeriu që shohin është një paketë. Mbështjellur bukur, por përmbajtja është një mister.

EPA / EFE

Versioni zyrtar i Bardella - ai në paketim - është një i ri që u rrit në një pronë të sekuestruar në Seine-Saint-Denis dhe, pasi jetoi me të këqijat e drogës, varfërisë, paligjshmërisë dhe emigracionit të pakontrolluar, besonte se vetëm kokëfortë kishte përgjigjen.

Siç tha edhe vetë: “Unë jam në politikë për gjithçka kam përjetuar atje. Le të mos bëhet më normë për të gjithë Francën. Sepse ajo që po ndodh atje nuk është normale”.

E vërteta është më e nuancuar. Bardella me të vërtetë u rrit nga nëna e tij beqare, Louise, në Cité Gabriel-Péri në qytetin e Saint-Denis, kështu që përvoja e tij është mjaft e vërtetë. Të dy prindërit janë me origjinë italiane dhe babai i tij kishte një gjyshe nga Algjeria.

Për një profil të fundit në gazetën Le Monde, autorët u kthyen në Saint-Denis për të gjetur miq dhe të njohur të Bardelës së re. Ata zbuluan se ai kishte lënë një gjurmë të vogël. Miqtë - të racës së përzier - kujtuan se ai ishte një adhurues i lojërave video dhe hapën një kanal në YouTube për të diskutuar publikimet më të fundit. Ata kujtuan se ai u jepte emigrantëve kurse shkrim-leximi. Por ata nuk mbajnë mend ndonjë interes të veçantë për politikën e ekstremit të djathtë.

“Teoria ime është se ai shikoi botën politike dhe vuri re vendin ku kishte shanset më të mira për të ngjitur shkallët”, tha Chantal Chatelain, një mësuese për Le Monde.

Bardella iu bashkua partisë në moshën 17-vjeçare dhe ngritja e tij ka qenë meteorike. Kjo ndodhi sepse ai u bë pjesë e rrethit të jashtëm të Le Pen.
Pjesa më e madhe e majës së RN operon rreth marrëdhënieve personale dhe besnikërisë së klanit, siç ndodhi kur babai i Le Pen, Jean-Marie, drejtoi partinë e njohur në atë kohë si Fronti Kombëtar (FN).

Disa ditë pasi ai u takua me Le Pen në 2017, ajo e emëroi atë zëdhënës të partisë. Në vitin 2019, ajo i kërkoi atij të drejtonte listën e kandidatëve të partisë në zgjedhjet evropiane, të cilat RN i fitoi. Ai u bë eurodeputet. Më pas, në vitin 2022, ajo e bëri atë president partie.

Sipas Pascal Humeau, një trajner mediash që ka punuar me Bardella për katër vjet, zonja Le Pen menjëherë pa se si i riu - me historinë e tij të përsosur - do të ishte i dobishëm. Ajo e quajti "këlysh luani".

Por Humo nuk është aspak kompliment për vetë Bardella. Të dy u ndanë pas një debati për para, kështu që dëshmia e tij duhet të trajtohet me kujdes. Por sot ai e përshkruan liderin e RN si një produkt të pastër Pi – ar.

“Ai ishte një guaskë e zbrazët. Për sa i përket përmbajtjes, nuk kishte shumë”, tha Humo. “Ai nuk lexoi shumë. Ai nuk ishte kurioz. Ai thjesht përthith elementet e gjuhës që i dha Marin”.

Humo tha se ai punoi për muaj të tërë për ta bërë Bardella të heqë dorën e tij të ashpër dhe të buzëqeshë më natyrshëm.

“Më duhej ta humanizoja kiborgun. Detyra ime ishte të bëja njerëzit që përndryshe do ta urrenin të thoshin: “Ah! Për një fashist ai është i pashëm!'

Biografi Pierre-Stephane Fort është një tjetër kritik i Bardella-s, i cili thotë se ka pak substancë pas imazhit personal.

“Ai është një kameleon. Ai përshtatet në mënyrë të përkryer me mjedisin rreth tij”, tha ai. "Dhe ai është një oportunist kronik." Nuk ka asnjë ideologji atje. Ai është një strategji e pastër. Ai shkon aty ku fryn era dhe hyn herët atje”.

Në të vërtetë, identifikimi i Bardellës me cilindo prej krahëve apo klaneve të ndryshme politike të RN është i pamundur. Në periudha të ndryshme ai ishte me krahun "social", me fokus të varfërit dhe ndërtimin e banesave sociale, dhe krahun "identitar", me fokus racën dhe ruajtjen e kulturës franceze. Por kryesisht ai shkon atje ku shkon Le Pen.

Ashtu si ajo, dhe partia në tërësi, ai ka një qëndrim të përgjithshëm të ndërtuar rreth një reagimi të ashpër ndaj krimit dhe emigracionit dhe ka folur për Francën që është "mbytur nga emigrantët". Por për specifikat, përgjigjet janë lënë qëllimisht të paqarta.

Por popullariteti i saj nuk mund të mohohet. Të rejat mendojnë se ai është "i mrekullueshëm" dhe ka një buzëqeshje dhe një selfie për të gjithë. Por shikoni për pak dhe do të shihni se rutina e buzëqeshjes kthehet përsëri shumë automatike, analizon BBC.

Dhe dëgjoni për një kohë dhe do të dëgjoni të njëjtat fjali dhe formula të përsëritura.

Në një debat të fundit televiziv me kryeministrin Gabriel Atal, Bardella e mbajti veten, por ishte e qartë se kush ishte më i zgjuar. Për fat të mirë për Bardella-n, Attal hodhi poshtë avantazhin e tij duke adoptuar një buzëqeshje të përhershme – pikërisht lloji i përbuzjes që RN lulëzon.

Për Le Pen, këlyshi i luanit është një pasuri e madhe dhe e ka lejuar atë të zgjerojë tërheqjen e partisë përtej kategorive të saj tradicionale sociale. Me zakonin e tij TikTok, Bardella po lidhet qartë me të rinjtë. Ai poston rregullisht video të shkurtra të tij. Ai gjithashtu vlerësohet mirë midis të diplomuarve, pensionistëve dhe banorëve të qytetit – segmente që janë rezistuar ndaj RN-ve në të kaluarën.

Por pyetja ende nuk është përgjigjur. A është apeli i tij vetëm rezultat i komunikimit brilant apo ky është një njeri me gjërat e duhura për të udhëhequr vendin?

Ai është 28 vjeç, nuk ka shkuar kurrë në universitet dhe nuk ka përvojë në qeverisje. Ai nuk ka punuar kurrë jashtë RN (partisë), përveç një muaji një verë në kompaninë e babait të tij. Deri vonë, do të ishte e pamendueshme që ai të emërohej Kryeministër i Francës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës