22. "Off-fest": Një gamë mbresëlënëse e gjuhës unike dhe muzikore autonome

Dizajni i posterit dhe materialeve promovuese është nga Zoran Kardula

Nga data 7 deri më 10 qershor në Operën dhe Baletin Kombëtar dhe në MKC do të mbahet edicioni i njëzet e dytë i festivalit tradicional “Off-fest”, i cili këtë vit përbëhet nga tetë shfaqje koncertesh dhe një film dokumentar.

Prezenca e “world music” dhe tradita e një prej ngjarjeve më domethënëse muzikore në vendin tonë vazhdon edhe me këtë edicion. Festivali konfirmon edhe një herë reputacionin e tij të lartë me një program jashtëzakonisht të pasur dhe të larmishëm.

Më 7 qershor në Operën dhe Baletin Kombëtar, festivali do të hapet me një performancë mbresëlënëse audiovizive nga ylli i famshëm portugez i këngës fado. Misioni.

Fuqia magjepsëse e mbretëreshës moderne popullore estoneze Marie Kalkun, kombinuar me interpretimin luksoz të këngës tradicionale maqedonase nga i vetmi Zarina Prvasevda dhe kompozimi i tij, do të krijojë kushte për një eksperiencë të përsosur festivali në mbrëmjen e dytë.

Përzierja origjinale e bluzës së kitarës së shkretëtirës dhe ritmeve ekstazë të Tarantës italiane në tandem Justin Adams dhe Mauro Durante, do të takojë lirizmin e sofistikuar introspektiv dhe sharmin, talentin dhe vizionin e parezistueshëm të njujorkezit tonë Krste Rodzevski.

Rreth atmosferës misterioze të çiftit të kultit çek Irena dhe Wojtek Havel do të dëshmojnë rrugëtimin e tyre unik koncertiv, por edhe shfaqjen e filmit dokumentar "Asgjë e vogël blu: Një portret muzikor i Irenës dhe Vojtech Havlovit".

"Off-fest" i këtij viti do të përmbyllet nga performancat e furishme të dy fenomeneve muzikore jashtëzakonisht emocionuese: atraksioni i ri i muzikës botërore "Bab l' blues” me tingullin e saj psikedelik maroken funk-rock, si dhe orkestrën nëntë-pjesëshe të emrit legjendar kongolez rumba, kitaristi Dizzy Mandjeku & Odemba ok all-stars.

Mizia është një yll portugez i fados

Ylli portugez Misioni është një pioniere, një shpirt i lirë, që arriti të ndërtojë rrugën e saj në zhanër dhe ndoshta për këtë arsye mori pseudonimin "anarkistja e fados". Sukseset e para i regjistroi jashtë vendit, fillimisht në Spanjë dhe Japoni, pastaj në Francë dhe Gjermani. Ajo shpejt fitoi popullaritet në mbarë botën, duke filluar një karrierë të vërtetë ndërkombëtare, e cila zgjati për tre dekada.

Marie Kalkun

Muzika e Marie Kalkun, megjithëse e këndon në një gjuhë që pakkush e kupton, krijon një atmosferë medituese dhe të pazakontë që ngjall shumë emocione. Marrëveshjet e saj muzikore falas përcaktohen kryesisht nga tingulli i kanalit - një qeskë tradicionale estoneze.

Zarina Prvasevda

Në kufirin mes autenticitetit dhe transferimit të trashëgimisë kulturore përmes vetëshprehjes, artisti maqedonas Zarina Prvasevda gjeti shprehjen e tij në albumin debutues të shumëpritur "Echo", një publikim që përmban 11 këngë tradicionale në 4 gjuhë të ndryshme. I publikuar nga Croatia Records, albumi përmbledh vizionin artistik të Zarinës përmes lirisë dhe bredhjes mes të gjitha ndikimeve të trashëgimisë folklorike që e kanë frymëzuar atë.

Justin Adams dhe Mauro Durante

Dyshja Justin Adams и Mauro Durante janë muzikantë të mirë me prejardhje të ndryshme të bashkuar nga lidhja e tyre e thellë me muzikën antike trance.

Krste Rodzevski

Krste Rodzevski është një këngëtar, kitarist dhe kompozitor maqedonas, aktiv në skenën avangarde "Downtown" që nga shpërngulja e tij në Nju Jork në fund të viteve nëntëdhjetë të shekullit të kaluar. Pas publikimit të trilogjisë: "Batania" (2015), "Bajame të hidhura" (2017) dhe "Lepuri And the Fallen Sycamore" (2018), Rojevski është duke xhiruar "Hubris" (2020) dhe "Fair Weather Friends" ( 2022). . Bëhet fjalë për albume konceptuale me tekste introspektive dhe tinguj elektroakustik, të pasuruar me elementë eksperimentalë dhe free-xhazz.

Irena dhe Wojtek Havel

Dyshja çeke Irena dhe Wojtek Havel (The Havels) kanë pothuajse 40 vjet karrierë të përbashkët artistike dhe partneritet pas tyre. Ata filluan të punojnë së bashku në mesin e viteve '80 si pjesë e ansamblit eksperimental "Capella Antiqua e Moderna", një shoqatë unike e muzikantëve, repertori i të cilit mbulon stile të ndryshme të muzikës klasike evropiane: nga Rilindja në atë bashkëkohore. Me kalimin e viteve ata kanë kaluar nëpër disa faza zhvillimi të tyre, duke udhëtuar larg e gjerë në kohë dhe hapësirë, duke zhvilluar gjuhën e tyre unike dhe autonome muzikore. Një udhëtim intim nëpër botën e Irenës dhe Vojtech Havelit do të shfaqet me dokumentarin “Little Blue asgjë”.

Bab l' blues

Direkt nga zemra e Magrebit, "Bab l' Blues" (përkthyer: "Gateway to the Blues"), ripërcakto bluesin tradicional të Afrikës së Veriut në një mënyrë jo tradicionale. Ky kuartet, i formuar në Marrakech në vitin 2018, është frymëzuar nga traditat muzikore marokene, të kombinuara me muzikën rock, tingujt bashkëkohorë dhe popin maroken.

Dizzy Mandjeku & Odemba Ok All Stars

Kitaristi Dizzy Mandjeku është një legjendë e gjallë e rumba kongoleze. Para se të bëhesha anëtar i orkestrës së njohur "OK ​​Jazz" më Franco Luambo Macchiadi në vitet '60 dhe '70, Dizzy tashmë drejtonte disa grupe, duke performuar me gjigantë të shumtë të skenës muzikore kongoleze. Rumba kongoleze kohët e fundit është shpallur Trashëgimia Kulturore Jomateriale e UNESCO-s.

Programi i "Off-fest" kap diversitetin e muzikës nga të gjitha kontinentet, duke u fokusuar në kategori të veçanta, nga muzika tradicionale, etnike, popullore dhe burimore e deri te tendencat muzikore bashkëkohore, urbane dhe eksperimentale. Lista e pjesëmarrësve gjatë gjithë historisë së “Off-fest” është mbresëlënëse dhe këtë vit do të pasurohet me tetë projekte muzikore.

(Teksti është botuar në "Shtypi Kulturor" numër 181, në botimin e shtypur të gazetës "Sloboden Pechat" më 2-4.6.2023)

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës