1MFL: Shkupi bindshëm ndaj “Pandevcit”, Shkendija barazoi me Strugën Trim Lum

Shkupi do të përfaqësojë Maqedoninë në kualifikueset e Champions League / Foto: facebook.com/fcshkupi1927

Sot përfundon zyrtarisht sezoni (2021/2022) në Liga e parë e futbollit maqedonas (1MFL), kampionin e ri Shkupi në stadiumin e Çairit triumfoi para tifozëve të tij bindshëm me 3:0 duke festuar mbi Akademia Pandev.

Ai ishte një gjuajtës i dyfishtë Trapanovski, golin e parë e shënoi në minutën e 41-të, ndërsa të dytin pak para pushimit (45 + 2`). Epilogu përfundimtar u vendos Abazi në 67 minuta.

Shkendija tërhoqi në vizitën në Struga Trim Lum me 1:1 golat u shënuan para përfundimit. Ilieski japin udhëzime për Strugën (90 + 2`), a Ramazani solli një pikë për “kuqezinjtë” tetovar 180 sekonda më vonë (90 + 5`).

Moment nga ndeshja Struga Trim Lum - Shkendija / Foto: facebook.com/fcshkendija/

Më bindësi në raund ishte Renova që festoi me 1:5 në Borec. “Gipsaritë” fituan pozitivitet me golat e Abdullahut (15`) dhe Kahrimanoviqit (28`), dhe golin e vetëm të Velesit me Ibrahimovic (36`).

Para përfundimit të pjesës së parë, Renova gjuajti për 1:3, goli ishte vepër e Selmanit. Në pjesën e dytë “fishekzjarret” e plotësuan Shefiti (53`) dhe Jusufi (60`).

Shkupi i cili do të luajë në breshërinë e mbijetesës ishte më i mirë se Bregalnica me 4:1. Dy gola për nikoqirët i shënoi Janevski, nga një gol Desnic dhe Ignatov, ndërsa për Shtipitët Açkovski e zbuti humbjen (80`).

Pelisteri sezonin e ardhshëm do të luajë në Ligën e Dytë, sot ka zhgënjyer edhe një herë tifozët pas humbjes Punëtorët me 2:1. Në listën e golashënuesve për “romantikët” u regjistruan Todorovski dhe Stankovski, ndërsa Manastirët vetëm pakësuan përmes Riçkovit.

И Tikvesh është në një atmosferë fituese para play-off-it, me rezultat 2:1 festoi ndaj Maqedonisë GP. Cooper gëzon “luanët” nga Gjorçe Petrov me epërsinë në minutën e 20-të, por në pjesën e dytë pati një kthesë. Klubi nga Kavadari i fitoi tri pikët falë Ljamçevskit i cili ishte preciz nga penalltia dhe Hristov në minutën e 91-të.

Liga e Parë, e 33-ta e fundit

E diela, rezultatet -

Borec - Renova 1: 5, Shkup - Bregalnicë Shtip 4: 1, Rabotniç - Pelister 2: 1, Shkupi - Akademija Pandev 3: 0, Struga Trim Lum - Shkendija 1: 1, Tikvesh - Maqedoni GP 2: 1.