1MFL: Raundi i kartonëve të kuq, Struga është ekipi i vetëm me maksimum tri fitore

Struga TL mbetet lider i tabelës/foto: Facebook/FC Struga

Turi i tretë në ligën e parë të futbollit u shënua me kartonë të kuq, gjyqtarët përjashtuan shtatë futbollistë në tre ndeshje. Nga tre kartonë të kuq pati në takimet Silex - Shkup dhe Strugë TL - Rabotniçki, ndërsa Mojsov nga Bregalnica e mori pezullimin e shtatë.

Futbollistët strugan, edhe pse e mbyllën ndeshjen me dy lojtarë më pak, arritën të mposhtin Rabotniçkin me rezultat 2:1 dhe të mbeten ekipi i vetëm në 1MFL me performancën maksimale në tre raunde.

Struga kaloi në epërsi me golin e Merxhanit në minutën e 12-të, por Todorovski barazoi në minutën e 25-të. Në pjesën e dytë, Radiq i solli Strugës tri pikët me golin në minutën e 75-të, pas së cilës menjëherë fitoi karton të kuq. Përveç tij nga Struga u përjashtua Bunjamin Shabani, ndërsa Rabotniçki Maksimov.

Edhe Silex e përfundoi ndeshjen me nëntë lojtarë, por në fund u kënaq me fitoren 3:1 ndaj Shkupit. Ljamalari dhe Riçkov fituan përjashtimin për Silexin, ndërsa në radhët e Shkupit Mecinoviq u largua para kohe nga loja. Fitoren e Silexit e siguruan Obradoviç me golat në minutën e 45-49 dhe Alii në minutën e 72-të. Goli për Shkupin ishte vepër e Hajdarit në minutën e 47-të.

Në derbin e xhiros, Shkendija ka festuar me golin e Shalyas në minutën e 75-të në Akademinë Pandev.