Fitorja e 18-të radhazi në Grand Slam për Nadal për të arritur në çerekfinalen e Wimbledon

Rafael Nadal/foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Rafael Nadal është pjesëmarrësi i fundit në çerekfinalen e edicionit të 135-të të Wimbledon, pasi mposhti Bottic van de Zandshulp në tre sete me 6:4,6:2,7:6.

Kjo ishte edhe fitorja e 18 radhazi për Nadalin në turnetë Grand Slam, spanjolli më parë triumfoi në Australian Open dhe Roland Garros.

Kundërshtari i Nadalit në çerekfinale do të jetë Taylor Fritz i cili gjithashtu në tre sete mundi Jason Kubler nga Australia dhe shumë lehtë me 6:3, 6:1,6, 4:XNUMX.

Ndeshja nisi me një pikë tërheqëse, por Van de Zandshulp mbajti hapin me spanjollën agresiv dhe kështu ndodhi deri në ndeshjen e 10-të të setit të parë, kur Nadal u thye për epërsinë 1:0 në sete.

Në setin e dytë, Nadal përfitoi nga rënia në lojën e kundërshtarit dhe festoi me 6:2 bindëse.
Në setin e tretë, Van de Zandshulp e nisi mirë dhe bëri “break” në ndeshjen e parë, por Nadal ri-brejoi menjëherë.

Spanjolli më pas bëri një tjetër break dhe pati mundësinë të shërbejë për një triumf 5:3 në ndeshje. Por Van de Zandschulp arriti të mbijetonte, të thyente dhe më pas ta çonte setin në tajbreak me një shërbim të besueshëm.

Në të, Nadal kishte tri pikë ndeshje në 6:3, por holandezi nuk u dorëzua dhe arriti të rikthehet në 6:6. Megjithatë, në ato momente cilësia doli në plan të parë dhe spanjolli e mbylli ndeshjen me dy pikë radhazi.

Në konkurrencën e femrave francezja Alize Cornet, e cila në raundin e kaluar e mposhti të parën Iga Shvyontek, tani humbi nga Ajla Tomljanovic në tre sete me 6:4,4:6,6:3. Ndaj paraqitje të besueshme pati Simona Halep, e cila lejoi që Paula Badosa të fitonte vetëm tre ndeshje, pasi Amanda Anisimova ishte më e mirë se Tan me 6:2,6, 3:XNUMX.

Video e ditës