Sondazhet parashikojnë humbjen e partisë së kryeministrit britanik Sunak në zgjedhjet e ardhshme

Rishi Sunak/ Foto EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Tre sondazhe të opinionit britanik parashikojnë një disfatë të sigurt për Partinë Konservatore të Kryeministrit Rishi Sunak në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, me një që madje deklaron se konservatorët janë në prag të "zhdukjes elektorale". "H1".

Sondazhet u publikuan një javë pasi konservatorët dhe laburistët publikuan manifestet e tyre dhe pak para se votuesit të fillonin të merrnin fletëvotimet me postë, raporton Reuters.

Agjencia kërkimore Savanta tha se Partia Laburiste e Keir Starmer do të kishte deri në 46 përqind të votave, dy pikë përqindje më shumë nga sondazhi i mëparshëm pesë ditë më parë, ndërsa mbështetja për konservatorët ra katër pikë përqindje në 21 përqind. Sondazhi është bërë nga 12 deri më 14 qershor për Sunday Telegraph.

"Hulumtimi ynë sugjeron se këto zgjedhje mund të jenë asgjë më pak se një goditje për Partinë Konservatore," tha drejtori i kërkimit politik të Savannah, Chris Hopkins.

Një sondazh i publikuar nga The Sunday Times parashikon se konservatorët mund të fitojnë vetëm 72 nga 650 vendet në Dhomën e Komunave, më e ulëta në historinë e tyre gati dyshekullore, ndërsa laburistët do të fitojnë 456 vende. Sondazhi i tyre u krye nga 31 maji deri më 13 qershor.

Një sondazh i tretë, i kryer nga Opinium për Sunday Observer, u krye nga 12 deri më 14 qershor dhe tregoi Laburistët me 40 përqind, Konservatorët me 23 përqind dhe Reformistët me 14 përqind.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës