FOTO | Një milioner u bë i pastrehë për të treguar se kushdo mund të bëjë një milion

Mike Black / Foto: Printscreen/YouTube

Mike Black ai qëllimisht hoqi dorë nga e tija kompani e suksesshme, miliona dhe u bë e pastrehë për hir të një eksperimenti social për të vërtetuar se ai është i aftë të fillojë nga zero dhe për të fituar milionë dollarë në 12 muaj.

Katër vite më parë, në mes të pandemisë Covid-19, Mike Black la punën e tij miliona dollarëshe dhe të gjitha përfitimet që kishte në jetë dhe filloi jetën si një i pastrehë, raporton britanikja. "Metro".

Ai “pastroi” llogarinë e tij bankare, i tha lamtumirë familjes dhe u nis për të vërtetuar se mund të kthehet për 12 muaj me një milion në dorë.

Mike Black / Foto: Printscreen/YouTube

Sfida e kthimit të miliona dollarëve u krijua me dëshirën për të frymëzuar të tjerët dhe për të provuar se është e mundur të keni sukses pavarësisht se nuk keni asgjë.

Në një video, ai shpjegoi se hapat e tij të parë ishin gjetja e një vendi të lirë për të fjetur në këmbim të një pune.

- Jam gati të fle në dysheme, në divan, nuk ka rëndësi - tha ai.

Përfundimisht, Black kontaktoi një të huaj në Craigslist, i cili e la të flinte në furgon falas.

Kjo e lejoi Black të fillonte të punonte për rikthimin e tij dhe lëvizja e tij e parë u fokusua në shitjen e mobiljeve në Craigslist për fitim.

Nga ana tjetër, ai filloi të bënte edhe punë të tjera si telemarketing dhe dërgesë.

– Një nga gjërat më të mira për t'u shitur janë tavolinat. Fillova të marr listat e Craigslist në seksionin falas, t'i vendos në Facebook Marketplace dhe t'i shisja për një fitim. U prezantova si ndërmjetës, duke menaxhuar të gjithë logjistikën mes blerësit dhe shitësit - tha ai.

Mike Black / Foto: Printscreen/YouTube

Ditën e dytë, Black fitoi 250 dollarë dhe kurseu çdo cent. Gjatë vakteve hante vetëm fasule dhe spageti të thjeshta.

Faza tjetër e planit të Black ishte të kuptonte se çfarë biznesi donte të fillonte. Ideja e parë ishte të hapte një biznes në fushën e pastrimit të ambienteve të biznesit, më vonë ai vendosi të themelonte një markë kafeje, e cila i dhuroi të ardhurat për shpëtimin e kafshëve.

Por për fat të keq, Black pësoi një sërë pengesash serioze në eksperimentin e tij, e para prej të cilave ndodhi kur babai i tij u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në fazën e katërt.

Pavarësisht se u përpoq të përballonte dhe të vazhdonte, Black më pas filloi të vuante vetë nga problemet shëndetësore – duke përfshirë dy sëmundje autoimune dhe një tumor të ijeve. Por me dy muaj të mbetur në eksperiment, Black përfundimisht mori vendimin për t'i dhënë fund projektit.

Ai tha se kishte "gjashtë muajt më të keq të jetës së tij" dhe duhej të vinte veten në radhë të parë dhe të fokusohej në atë që ishte e rëndësishme.

Megjithatë, ai fitoi 65.000 dollarë, që është ende një arritje mbresëlënëse, transmeton Capital.

– Zyrtarisht vendosa ta përfundoj projektin më herët. Shëndeti im është përkeqësuar aq shumë sa duhet të filloj të kujdesem për të. Shumë nga ajo që ka dalë në dritë për mua është ajo që është me të vërtetë e rëndësishme, shëndeti dhe familja - tha Black.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës