11 gjëra në jetën tonë që janë “normale” për vitin 2022: Për cilën nga këto jeni “fajtor”?

lokdaub
Foto: Pixabey

Pandemia dhe kriza klimatike kanë përshpejtuar ritmin e ndryshimit mbi gjithçka që dinim më parë. Pra, çfarë të bëjmë tani në hapin tonë që menduam se ishte i pazakontë vetëm disa vite më parë?

Ka shumë gjëra që ne i konsiderojmë normale sot që nuk do t'i kishim bërë vetëm tre vjet më parë. Deri diku, kjo është jeta. Gjithçka ecën përpara. Por në të njëjtën kohë, zhvillimet gjatë viteve të fundit - nga ngjarjet ekstreme të motit të shkaktuara nga kriza klimatike deri te pandemitë - e kanë përshpejtuar ritmin e ndryshimit shumë përtej asaj që mund të kemi përjetuar më parë. Dhe megjithëse ndonjëherë shkaktonte marramendje, jo gjithçka është e keqe. Ndonjëherë testet më të mëdha na shtyjnë të bëjmë më mirë - të jemi më të mirë.

Sidoqoftë, do t'ju falet që ndiheni pak të humbur kur vjen puna për të menduar se çfarë do të thotë "normale" këto ditë. Mos ki frikë. Këtu është lista juaj e dobishme e shembujve për t'u rikthyer në shpejtësinë normale, pikërisht në kohë që gjithçka të ndryshojë përsëri - në mënyrë të pashmangshme.

rrobat e shtëpisë
Foto: Pixabey

Të veshësh të njëjtat rroba nga stina në stinë

Shtatori Gjithëpërfshirës - një fushatë e Oxfam që inkurajon njerëzit të ndalojnë blerjen e rrobave të reja gjatë muajit - është rritur në popullaritet gjatë viteve të fundit dhe faqet e rishitjes po fitojnë rëndësi. Dikur konsiderohej një titull i denjë për titullin, të famshëm tani veshin rroba në mënyrë rutinore, duke normalizuar idenë se ajo që veshim nuk duhet të jetë e disponueshme dhe se përsëritja e rrobave është në fakt një gjë mjaft standarde (dhe etike). Dyqanet e bamirësisë janë shtëpitë e reja të modës, nuk keni dëgjuar?

Shënime zanore

Fillimisht erdhën telefonatat dhe tani, duket se mesazhi modest i tekstit është i vjetëruar. Shënimet zanore janë e ardhmja. Të paktën në këtë pikë…

Interes i vërtetë për bimët e shtëpisë

Më trego një banor të qytetit pa një legjion bimësh shtëpie. Ju nuk mundeni - ato nuk ekzistojnë më. Jo, ne nuk mund të përballojmë shtëpi, por succulents? Po do marr 500 faleminderit.

lule shtëpiake
Foto: Pixabey

Përdorimi i shisheve të ripërdorshme

Vetëm disa vjet më parë, uji mineral i markës ishte një simbol statusi në park, në vend të shishes së vjetër. Megjithatë, këto ditë (me të drejtë) ne jemi shumë më të vetëdijshëm për ndotjen plastike dhe përgjithësisht më të vetëdijshëm për shëndetin e mjedisit, dhe norma është të përdorim shishe të ripërdorshme - në mënyrë që moshatarët tanë të mos na gjykojnë.

Funksionim fleksibël

Kanë ikur ditët kur puna nga shtëpia ishte diçka e rezervuar për përkthyes të pavarur dhe drejtorët e kompanive. Këto ditë, puna fleksibël është bërë gjithnjë e më e zakonshme, duke përfituar shumë njerëz në mënyra të ndryshme, por veçanërisht ata që më parë kanë luftuar për të përballuar konkurrencën e punës dhe përgjegjësive familjare. Shpërblimet e shtuara përfshijnë punën me pizhame, shikimin e TV gjatë pushimit të drekës dhe përfundimin e udhëtimeve frustruese. Hora!

Punë nga shtëpia
Foto: Pixabey

Partitë e zmadhimit

Kthehuni në disa vite më parë dhe imagjinoni dikë që ju fton në një festë, por në vend që të shkoni në një vend dhe të shihni njerëz të vërtetë, ju uleni në shtëpi në kompjuterin tuaj dhe shikoni të gjithë në ekran. Do të buzëqeshje në fytyrën e tyre! Çmenduri. E megjithatë këto ditë, jo vetëm që festat e Zoom janë goxha normale, por edhe dasmat me Zoom, festimet e foshnjave Zoom, madje edhe festat e vajzave të Zoom. Të mirat përfshijnë aftësinë për të thënë jo në raundin e fundit të tekilës dhe për t'u larguar prej saj, si dhe për të mos pasur nevojë të shpenzoni para për taksi të shtrenjta në shtëpi. Anët negative përfshijnë… mirë, ju jeni vërtet vetëm në shtëpi, apo jo?

parti zmadhimi
Foto: Pixabey

Ushqimi fleksibël

Rritja e të ngrënit fleksibël - me gjithnjë e më shumë njerëz që adoptojnë një dietë ekskluzivisht ose pjesërisht vegjetariane - është bërë shumë e spikatur në vitet e fundit, me supermarketet që ofrojnë alternativa pa mish ose pa qumësht në raftet e tyre. Në përgjithësi, shumë prej nesh janë degëzuar kur bëhet fjalë për të ngrënë dhe kanë zbuluar se disa alternativa vegane janë edhe më të mira se ushqimet që imitojnë (përshëndetje, koktej me salsiçe pa mish).

Të kesh një porosi të komplikuar kafeje

Ka ikur kohët kur zgjedhja jote e vetme në një kafene ishte latte ose kapuçino. Falë zhvillimit të miliona alternativave të tjera të shijshme dhe ndërgjegjësimit më të madh për ndikimin mjedisor të prodhimit të kafesë, këto ditë treguesi i normalitetit të vërtetë është të kesh një porosi jashtëzakonisht specifike të kafesë. Unë do të pi tërshërë pa kafe mbi akull - faleminderit që më pyetët. Ju?

porosi kafeje
Foto: Pixabey

Përfundimi i Netflix

Në të kaluarën, televizioni përdorej si një shtesë për jetën tonë - diçka që ne e shihnim disa netë në javë si një pushim i lehtë nga jeta jonë e zënë dhe e begatë sociale dhe e punës. Keto dite? Televizioni është jeta, dhe kurrë më parë koncepti i përfundimit të çdo filmi, dokumentari dhe shërbimi transmetimi nuk ka qenë më i rëndësishëm. Sytë tanë të uritur kanë nevojë për më shumë… Na jep më shumë!

netflix
Foto: Pixabey

Ata debatuan me atë të afërmin për krizën klimatike

Ekziston gjithmonë një, apo jo? Një mohues i klimës ose "avokat i djallit" në çdo familje. Përpjekja për të shpjeguar konceptin e përgjegjësisë personale gjatë pjekjes së të dielës është bërë një sport konkurrues për shumë njerëz - ata që nuk priren të bëjnë mirë. Është e qartë se të bërtasësh "nuk e di se për çfarë po flet" pa pushim, ndërsa i zemëruar nuk është një mënyrë e pjekur për të fituar një debat. Kush do ta dinte?

дома
Foto: Pixabey

Ngjarje të “paparashikuara”.

Në çfarë pike do të fillojmë të pranojmë që tani ka një precedent shumë të fortë për ngjarjet "të paparashikuara" dhe në vend të kësaj do të fillojmë t'i quajmë "jetë normale"? Ndoshta deri në fund të 2022.

Video e ditës