11 emigrantë i mbijetuan një anijembytjeje në brigjet italiane, kërkimi për të zhdukurit është në vazhdim

Gjashtëdhjetë e katër persona janë zhdukur në det pas një mbytjeje anijeje në brigjet jugore të Italisë, thanë agjencitë e Kombeve të Bashkuara.

Aksidenti, i cili ndodhi rreth 200 kilometra nga Kalabria, ndodhi pasi një varkë që u nis nga Turqia tetë ditë më parë mori flakë dhe u përmbys, njoftuan disa nga të mbijetuarit.

Agjencitë thanë se 11 persona u shpëtuan dhe u hodhën në breg në qytetin kalabrez.

Concetta Joffre, e Kryqit të Kuq Italian, tha se gjithsej 12 u shpëtuan, por një person vdiq.

“Ata kanë vuajtur shumë, kanë pasur thyerje të legenit, këmbëve dhe duarve, kontuzionet e kokës dhe djegie. "Të mbijetuarit na tregojnë për një shpërthim në anije përpara se ajo të fillonte të fundosej," tha Joffre.

Operacioni i kërkim-shpëtimit filloi pasi anija franceze u thirr në Mayday, tha roja bregdetare italiane në një deklaratë.

Anija po lundronte në një zonë kufitare ku Greqia dhe Italia po kryejnë operacionet e kërkim-shpëtimit.

Të mbijetuarit dhe personat e zhdukur ende në det janë nga Irani, Siria dhe Iraku, thanë agjencitë e OKB-së.

Qendra e koordinimit të shpëtimit detar italian ka devijuar menjëherë dy anije tregtare që lundronin pranë vendit të shpëtimit.

Ekipet nga Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex gjithashtu mbërritën për të ndihmuar.

Të mbijetuarit u sollën në portin kalabrez të Rocella Ionica, ku u zbarkuan dhe iu besuan kujdesin e stafit mjekësor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës