Спречен нов пожар: Уапсен маж пред катедрала во Њујорк со канистери полни бензин и запалки

37-годишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери полни со бензин и неколку запалки, соопшти полицијата. Тој влегол и се судрил со обезбедувањето.

Кога се свртел за да си оди, бензинот се истурил на подот, а обезбедувањето веднаш ја известило полицијата која била надвор, по што човекот бил веднаш приведен во полициска станица.

Од полицијата велат дека сè уште е рано за утврдување на мотивот, но сепак се смета за многу сериозен чин.

Инцидентот се случува само два дена по пожарот во кој беше делумно оштетна катедрала Нотр Дам во Париз.

„Тоа е индикатор на нешто што би било многу сомнително“, изјавил Џон Милер од одделот на њујоршката полиција за разузнавачки и противтерористички дела.

Прочитајте и...  Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

Неодамна изгореа три црнечки цркви во Луизијана.

Прочитај повеќе

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести влезе во вртлогот на партиското препукување меѓу власта и опозицијата

Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Слободен печат

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен печат

Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Слободен печат

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме ја погоди Хрватска, падна град со големина на лешник, ги забели улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Митко Јанчев: Несовесните поединици кои не ги почитуваат мерките се тинејџери

Слободен печат

ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

МИА Агенција

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Слободен печат

Гренел го поздрави изборот на новата влада на Косово

Слободен печат

Продолжија протестите во Лондон по смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат