Спортски новинар од Словенија шверцувал мигранти за да си ги реши финансиските проблеми - Слободен печат

Спортски новинар од Словенија шверцувал мигранти за да си ги реши финансиските проблеми

Словенска телевизија му дала отказ на спортски новинар кој шверцувал мигранти од Пакистан, пренесуваат тамошните медиуми денеска.

Новинарот на водечката комерцијална телевизија ПОП-ТВ, се наоѓа во притвор, откако полицијата во негово возило открила четворица мигранти од Пакистан минатата недела.

„Изразуваме жал поради овој настан. За постапките на новинарот на нашата спортска редакција надвор од работното место ние не сме известени, а не знаеме ниту за евентуалните лични околности во кои се нашол“, стои во соопштението на ПОП-ТВ.

Словенските медиуми пишуваат дека станува збор за 29-годишниот Жиги Лесјак од Велељ.
Медиумите пренесуваат дека започнал да се занимава со шверц на миграни поради финансиски проблеми.

Прочитајте и...  Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Прочитај повеќе

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

7 − шест =

Прочитај повеќе

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Слободен печат