Конте повеќе не е тренер на Челси

152
фото:ЕПА

Италијанскиот фудбалски стручњак Антонио Конте повеќе не е тренер на Челси.

Како што објави „Скај спорт“, раководството на клубот и Конте успеале да се договорат за спогодбен раскин на соработката, а Челси на италијанскиот тренер ќе му исплати 9,5 милиони фунти.

Конте во лондонскиот клуб ќе го замени неговиот сонародник Маурицио Сари, кој минатата сезона го предводеше Наполи.