ГАЛЕРИЈА Игрите ја обединуваат Кореја

113
Фото ЕПА/ЕФЕ

Северна и Јужна Кореја на Игрите ќе се појават заедно под специјално унифицирано знаме за време на церемонијата за отворање. Исто така, тие ќе се натпреваруваат со заеднички тим во женски хокеј.

Отворени се 23. Зимски олимписки игри, кои во наредните две недели ќе го окупираат вниманието на љубителите на спортот, испраќајки порака за мир во духот на античките корени на олимпизмот.

Како што можеше да се очекува, свечената церемонија на отворањето помина во беспрекорен ред, а публиката на Олимпискиот стадион уживаше во извонредното сценско остварување. Организаторите особено се потрудија да го истакнат мирот како универзална вредност за која не постои алтернатива, што секако дека добива на тежина кај нацијата, која повеќе од 50 години е поделена помеѓу две непријателски држави.

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг до 25 февруари ќе биде домаќин на Игрите.

Овој град има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул.

Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ЗОИ се очекува да изнесува 1,6 степен, а просечната минимална минус 8,3 степени.
Маскота на овие игри е бел тигар со име Сохоранг, кој е поврзан со корејската митологија и култура. Официјалниот слоган е „Поврзани со страст“.

Буџетот за Олимпијадата е 8 милијарди долари. Предвидени се 1,1 милион билети, а цените се движат од 18 до 1.340 долари.

Организаторите во почетокот изразија загриженост поради слабата продажба на билетите, која во голема мера се должеше на политичките и воените тензии на Корејскиот Полуостров. Меѓутоа, досега се продадени околу 80 проценти од билетите, а преку 70 отсто од Корејците веруваат дека Игрите ќе бидат успешни.

Северна и Јужна Кореја на Игрите ќе се појават заедно под специјално унифицирано знаме за време на церемонијата за отворање. Исто така, тие ќе се натпреваруваат со заеднички тим во женски хокеј. Целиот женски севернокорејски навивачки тим познат како „Армија на убавици“ ќе ги поддржува спортистите од двете земји.

На Олимпијадата за настап се пријавени 2.925 спортисти и повеќе од 3.500 официјални лица од 93 земји. Најмногуброен тим ќе има САД со 242 олимпијци, втора е Канада со 226, а трета, воедно и најмногубројна европска држава, е Швајцарија со 169 олимпијци.

Од поранешните југословенски републики најброен тим има Словенија 71, втора е Хрватска со 19, Србија и Босна и Херцеговина ќе имаат по четворица претставници, Македонија и Црна Гора по тројца, а дебитантот Косово ќе има еден олимпиец.

Меѓународниот олимписки комитет го зголеми бројот на дисциплини на 16.

Нови дисциплини се воведени во алпско скијање, карлинг, брзо лизгање и сноу-бординг. Во програмата за алпско скијање воведено е екипно натпреварување, во карлингот натпреварување на мешовити екипи, во брзото лизгање нова дисциплина ќе биде масовниот старт, а во сноу-бординг се воведени акробатски скокови.

Во однос на последната Олимпијада исфрлен е паралелниот слалом.

На официјалните делегации и службените лица на Игрите ќе им помагаат околу 17 илјади волонтери.

Медалите се дизајнирани од јужнокорејскиот уметник Ли Сук Во. Има рекорден број златни медали – 102, а направени се вкупно 259 комплети медали. На овие Игри ќе бидат поделени најтешките медали во историјата на Олимписките игри – златниот медал тежи 585 грама, сребрениот 580 грама, а бронзениот медал 494 грама.

Во досегашната историја на ЗОИ најуспешна е Норвешка со вкупно освоени 332 медали (118 златни, 113 сребрени и 101 бронзен).

Првата зимска Олимпијада се одржа во 1924 година во Шамони, Франција. Меѓународниот олимписки комитет веќе одлучи домаќин на следните ЗОИ во 2022 година да биде кинеската престолнина Пекинг.