Олимпијакос не го доигра мечот против Панатинаикос поради судењето

Ние сме згрозени. Ние нема да учествуваме во оваа фарса. Федерацијата треба да заземе став, прокоментира генералниот менаџер на Олимпијакос, Ставропулос.

194
Фото: euroleague.net

Скандал ја потресе грчката кошарка. Тимот на Олимпијакос не го доигра натпреварот против Панатинаикос од полуфиналето на Купот на Грција како протест против судењето.

Панатинаикос го доби службено натпреварот со 20:0 и ќе игра во финалето со ПАОК. Причината за гневот на раководството на Олимпијакос беше серија на фаули што беа досудени против тимот во првите секунди од натпреварот, а резултатот на полувремето беше 40:25 во корист на Панатинаикос.

– Ние сме згрозени. Ние нема да учествуваме во оваа фарса. Федерацијата треба да заземе став, прокоментира генералниот менаџер на Олимпијакос, Ставропулос.

Сопственикот на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос има друга верзија на она што се случило.

– Тоа беше планирано. Очигледно тие не можат да им платат на играчите и сега велат дека не им се допаѓаат судиите. Неприфатливо е нас да не обвинуваат, рече Јанакопулос, кој остави црвена долна облека на празната клупа на Олимпијакос како израз на неговиот став кон однесувањето на гостите.

Тензиите помеѓу двата клуба се појавија пред неколку дена, а Олимпијакос дури го повика и секретарот на ФИБА, Андреас Заклис да го следи натпреварот.

Претходно, Панатинаикос прошири аудио датотека во која се слуша како еден од играчите на Олимпијакос вели дека не добил никакви пари.