Според нова студија коронавирусот бил прилагоден да се пренесува од човек на човек – падна теоријата со пазарот во Вухан

Новото истражување дополнително ги подгреа сомнежите дека Пекинг очајно настојува да го прикрие вистинскиот извор на епидемијата.

Новата контроверзна научна студија ги доведува во прашање кинеските тврдења дека пандемијата од коронавирусот потекнува од пазарот во Вухан на кој се продаваат морски плодови, но и други животни за исхрана.

Анализата на сите достапни податоци кои ги објави биолозите јасно покажуваат дека смртоносниот вирус Sars-Cov-2 стигнал на пазарот така што го донел некој кој бил веќе заразен, а на големо изненадување на научниците, вирусот „веќе бил прилагоден да се пренесува на човек“, што е многу ретка карактеристика.

Новото истражување дополнително ги подгреа сомнежите дека Пекинг очајно настојува да го прикрие вистинскиот извор на епидемијата, која предизвика смрт на 100.000 лица и тешка глобална економска криза.

Студијата ја направија Алина Чан и Бен Деверман од Институтот „Брод“, огранок на Универзитетот Харвард и Технолошкиот Институт Масачусетс, како и Шинг Џан од Универзитетот Британска Колумбија од Канада.

Прочитајте и...  Чулев: Секој обид за поткуп или за било какво влијание врз гласачите ќе биде соодветно евидентиран и санкциониран

Тие велат дека ова истражување недвосмислено наведува на заклучок дека вирусот потекнува надвор од пазарот во Вухан.

Според нивните зборови, „генетските податоци достапни во јавноста не укажуваат на пренесување на вирусот меѓу видовите на пазарот“. Тие бараат да се испитаат сите можно патишта за пренос на вирусот од животни на човек, склучувајќи ги тврдењата дека вирусот потекнува од лабораторија.

– Треба да се испита можноста дека генетски неизменет прекурсор се прилагодил на луѓето додека го проучувале во лабораторија, се наведува во студијата.

Студијата е објавена во моментот кога се се посилни притисоците на Кина да го открие вистинскиот извор на епидемијата, за експертите да можат реално да се запознаат со болеста и да можат да развијат вакцина, и да спречат избивање на нова епидемија.

Прочитајте и...  ЕК: Северна Македонија продилжи да ги исполнува условите за безвизен режим

Според официјалната кинеска теорија, вирусот потекнува од пазарот во Вухан на кој се продаваат и диви животни, а таа теорија ја поддржа и СЗО.

 

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат