СПОРЕД ЉУБИТЕЛИТЕ НА ВИНО: Добар пласман на Македонија како најдобра винска туристичка дестинација во светот - Слободен печат

СПОРЕД ЉУБИТЕЛИТЕ НА ВИНО: Добар пласман на Македонија како најдобра винска туристичка дестинација во светот

Љубителите на вино од целиот свет ја рангираа нашата земја на 19-то место, како најдобра винска туристичка дестинација.

Според „lastminute.com“, британски сајт за патувања, рангираше 30 држави-производители на вино, според тоа дали имаат лозја отворени за посети и дали се организираат дегустации, какви меѓународни награди имаат локалните вина, просечните трошоци за патување до соодветната држава (со почетна станица Лондон) и просечните трошоци за хотел и храна во неа, како и за тоа каква е просечната температура на воздухот.

На прво место на ранг-листата е Италија со 33 лозови региони, што примаат туристи, 994 винарии за дегустација и 19 илјади награди за винопроизводителите. Втора е Франција, а на трето место Шпанија.

Според податоците, Македонија има три региони-Пчиња, Повардарие и Пелагонија, во кои има пет винарии за дегустација и 157 награди. Трошоците за патување до неа се во просек се речиси 151 фунта, сместувањето за една вечер 36,5 фунти, просечната цена за оброк е 4,26 фунти и просечната температура во текот на годината е 11,4 степени Целзиусови.

Првите 15 позиции, според сајтот, им припаѓаат на Италија, Франција, Шпанија, Јужна Африка, Португалија, Аргентина, Грузија, Србија, Хрватска, Унгарија, Чиле, Кипар, Бугарија, Грција и Австралија.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

17 − 3 =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат