2 C
Скопје

Според испратените СМС пораки: Паркингот на Водно викендот го искористиле 665 возила

Паркингот на Водно за време на викендот го искористиле 665 возила, според бројот на испратени СМС пораки, информираат од Град Скопје.

Од ЈП „Градски паркинг” и Град Скопје истакнаа дека зонското паркирање на паркиралиштата на Средно Водно е воведено како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно.

– Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира, соопштуваат од Град Скопје.

Прочитајте и...  ООУ „Кирил и Методиј" во Стајковци ќе добие нова спортска сала

Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Поврзани вести

Поради ургентната состојба со новите варијанти на ковид-19: Делфреси се залага за повторно затворање на Франција

МИА Агенција

САД: Бројот на заразени со коронавирус надмина 25 милиони луѓе

Слободен печат

Анкета на „Харис интерактив”: Ле Пен би имала тесна предност пред Макрон во првиот круг од претседателските избори

МИА Агенција

Продолжи изградбата на „Северен поток 2“

Слободен печат

Без вода дел од скопската населба Кисела Вода

Слободен печат

Над 1,3 милиони лица се тестирани на коронавирус во Словачка, позитивни се 0,77 проценти

Слободен печат

Остави Коментар