Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Во реакцијата објавена на Твитер, Спиропали наведува дека на претседателот не може да му помогне ни народот. Според неа, сожалувањето за Илир Мета нема крај.

По најавата на албанскиот претседател Илир Мета за одржување протест на 2 март и повикот до граѓаните за масовно учество, реагираше Елиса Спиропали, државен министер за односи со Парламентот и владин портпарол.

Во реакцијата објавена на Твитер, Спиропали наведува дека на претседателот не може да му помогне ни народот. Според неа, сожалувањето за Илир Мета нема крај.

-Денеска се поставува прашањето зошто на претседателот му избегал од контрола говорот и нема повеќе никаква контрола над Илир Мета. Ова е познато. Прашањето е зошто Илир Мета ја дочека донаторската конференција онака, за да повторно го направи Претседателот партал,напиша Спиропали.

Додава дека сожалувањето за претседателот нема крај.

-Господ нека му помогне на Илир Мета затоа што не може да му помогне ниту Љуљзим Баша! Народот не и не. Што се однесува до државниот преврат, тој почна во главата на Илир уште од кога започна правосудната реформа и ќе продолжи секогаш кога во консензус со САД и ЕУ ќе донесеме закони кои му се чинат државни удари, напиша таа.

Прочитајте и...  Општинскиот кризен штаб Куманово бара од Комисијата за здравство да ја увиди функционалоста и капацитетите на болницата

Експресно со навреди, нарекувајќи ја луда, на реакцијата на Спропали реагираше Теди Блуши, портпарол на Мета.

-Чувајте ги цврсто олигарсите бидејќи тие се од доверба .Што се однесува до народот, тоа ќе го видите многу наскоро!Уште малку трпеливост!Со смиреност и правда!За говорот надвор од контрола, немаме коментар,бидејќи ти не однесе во оваа насока со твојот Скендербег -напиша меѓу другото Блуши на Фејсбук.

Претседателот Мета го повика албанскиот народ да излезе на плоштадот „Народни херои” за да го почнат „разбивањето на државниот удар”. Повторно обвинувајќи ја владата за државен удар, рече дека е дојдено време институциите да се вратат во рацете на народот.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат