СПИЕТЕ ДОВОЛНО, НО УМОРНИ СТЕ: Овие лоши навики се виновни за тоа

Недостатокот на сон ви ја троши енергијата, но кога сте сигурни дека доволно и добро спиете, тогаш проблемот е во нешто друго.

Според експертите, одредени навики кои секојдневно ги практикувате може да бидат виновни што постојано сте уморни.

Ослободете се од нив и ќе се чувствувате поодморено и поенергизирано секој ден:

Прескокнувате тренинзи

Погрешно е верувањето дека ќе заштедите енергија ако го прескокнете вежбањето. Напротив, тоа ќе ви помогне да го воспоставите повторно здравиот проток на енергија и сила, ќе ви ја зголеми издржливоста и го стимулира крвотокот.

Не внесувате течности

Дехидрирањето често може да биде причина за замор. Притоа, срцето вложува поголем напор за да работи правилно, па протокот на кислород во телото е намален.

Прочитајте и...  Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Не внесувате доволно железо

Во храната обидете се вда вклучите намирници богати со железо, како што е листестиот зеленчук, оревите, гравот и путерот од кикирики.

Прескокнувате појадок

Појадокот ви е многу потребен за да бидете сигурни дека телото ќе ја добие потребната енергија за старт на денот. Ако го прескокнете, тогаш се појавува чувство на исцрпеност.

Пречесто јадете брза храна

Брзата храна не треба да ви биде основен оброк, туку да ја консумирате повремено, многу ретко, а најдобо никогаш. Оваа храна има висок гликемиски индекс, кој иако ќе ви даде нагло енергија, за кратко ќе се чувствувате уште поуморно.

Работите прекувремено

Работата и она што се случува на работното место можеби не ве заморуваат физички, но психолошкиот замор исто така може да биде причина зошто постојано се чувствувате исцрпено.

Прочитајте и...  Хороскоп за 19 февруари среда - Стрелците го запоставиле здравјето, Водолиите ги очекуваат поголеми приходи

Прочитај повеќе

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Слободен печат

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Кралицата со нова шлаканица за Хари и Меган – Еве што им забрани!

Слободен печат

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Остави Коментар

14 + 16 =

Прочитај повеќе

Заштитете си го срцето: Ако имате повеќе од 50 години, мора да се придржувате до овие совети

Слободен печат

Познатата пејачка Дуа Липа успеа со една фотографија да разбесни илјадници Срби!

Слободен печат.

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Слободен печат

Го сакате Хари Потер? Ова се места кои морате да ги видите ако патувате во Лондон

Слободен печат

Луис Капалди, Стормзи и Мејбел освоија „Брит“ награди: Били Ајлиш за првпат ја изведе „No time to die“ во живо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Љубов за време на коронавирусот: Двајца млади Руси почнале да се состануваат во карантин

Слободен печат