Спиењето го открива карактерот

Научниците тврдат дека токму во сонот се огледува карактерот и душевната состојба на човекот.
Оној кој многу спие се плаши од животот. Се повлекува во сонот како што би се вратил во мајчината утроба, а сето тоа за да ја избегне борбата, одговорноста и стресовите што ги носи секојдневниот живот.

Докажано е дури и дека оној кој сака многу да спие има повеќе изгледи за кардиоваскуларни пречки, на што се надоврзува значењето на физичката активност.

Оние кои спијат малку се активни во животот.

Добриот и квалитетен сон е својствен за урамнотежените лица, спортистите и луѓето кои во текот на денот се зафатени со многу обврски.

Несоницата значи непрекинато размислување.

Лош и неквалитетен сон имаат загрижените лица, депресивните, оние кои се подложни на емотивни пречки, повлечени и сите кои тешко се прилагодуваат на различни ситуации.

Прочитајте и...  Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Положбата на вашето тело при спиење може многу да каже за вашиот карактер.

Во положба на фетус спијат многу осетливите и емотивните лица, несигурните и исплашените. Дури 40 проценти од луѓето ја заземаат оваа положба.

На стомак спијат фантазерите, енергичните и нервозните.

На грб спијат оние што имаат самодоверба. Често така спијат богатите и постарите луѓе.

На десна страна спијат добродушните и веселите, луѓето отворени за нови познанства.

На лева страна уметниците, романтичните души, но и циничните личности кои се недоверливи кон другите.

Прочитај повеќе

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат