Спектакл на „Стемфорд Бриџ“: Челзи се врати од 1:4! (ВИДЕО) - Слободен печат

Спектакл на „Стемфорд Бриџ“: Челзи се врати од 1:4! (ВИДЕО)

Вечерва во рамките од четвртото коло во Лигата на шампионите, екипата на Челзи на својот „Стемфорд Бриџ“ одигра еден незаборавен меч против Ајакс исполнет со дури осум голови (4:4).

Во 55. минута не изгледаше така сјајно за фудбалерите на Лампард кои имаа дури негатива од 1:4. Намали Азпиликуета во 63. минута, а потоа за 60 секунди гостите останаа без двајца играчи, Блинд и Велтман кои добија црвени картони во 68. и 69. минута.

Оваа предност на теренот ја искористија домаќините за израмнување со погодоци реализирани од Жоржињо од белата точка и Џејмс.

Бранителот на европската титула Ливерпул поведе во 14. минута против Генк многу среќно со погодокот на Вијналдум.

Непосредно пред паузата израмнија Белгијците, после еден изведен корнер од страна на Хејнен највисоко скокна Самата и со глава ја испрати топката во домашната мрежа на Алисон за израмнување.

Конечниот епилог на „Енфилд“ се случи во 53. минута, Салах го пронајде Окслејд-Чемберлејн, а овој убаво со левата нога во стилот на големите фудбалски мајстори.

Во првите два натпревари од денешната програма, Славија Прага приреди изненадување на „Камп Ноу“, а Лајпциг го освои Ст. Петербург.