Спектакл на „Стемфорд Бриџ“: Челзи се врати од 1:4! (ВИДЕО)

Вечерва во рамките од четвртото коло во Лигата на шампионите, екипата на Челзи на својот „Стемфорд Бриџ“ одигра еден незаборавен меч против Ајакс исполнет со дури осум голови (4:4).

Во 55. минута не изгледаше така сјајно за фудбалерите на Лампард кои имаа дури негатива од 1:4. Намали Азпиликуета во 63. минута, а потоа за 60 секунди гостите останаа без двајца играчи, Блинд и Велтман кои добија црвени картони во 68. и 69. минута.

Оваа предност на теренот ја искористија домаќините за израмнување со погодоци реализирани од Жоржињо од белата точка и Џејмс.

Бранителот на европската титула Ливерпул поведе во 14. минута против Генк многу среќно со погодокот на Вијналдум.

Непосредно пред паузата израмнија Белгијците, после еден изведен корнер од страна на Хејнен највисоко скокна Самата и со глава ја испрати топката во домашната мрежа на Алисон за израмнување.

Прочитајте и...  Милер го продолжи договорот со Баерн Минхен

Конечниот епилог на „Енфилд“ се случи во 53. минута, Салах го пронајде Окслејд-Чемберлејн, а овој убаво со левата нога во стилот на големите фудбалски мајстори.

Во првите два натпревари од денешната програма, Славија Прага приреди изненадување на „Камп Ноу“, а Лајпциг го освои Ст. Петербург.

Лига на шампиони, 4. коло

Вторник, резултати –

Група „Е“

Ливерпул-Генк 2:1
Наполи-Салцбург 1:1

Табела: Ливерпул 9 бодови, Наполи 8, Салцбург 4, Генк 1.

Група „Ф“

Барселона-Славија Прага 0:0
Дортмунд-Интер 3:2

Табела: Барселона 8 бодови, Дортмунд 7, Интер 4, Славија Прага 2.

Група „Г“

Зенит-Лајпциг 0:2
Лион-Бенфика 3:1

Табела: Лајпциг 9 бодови, Лион 7, Зенит 4, Бенфика 3.

Група „Х“

Валенсија-Лил 4:1
Челзи-Ајакс 4:4

Табела: Челзи 7 бодови, Ајакс 7, Валенсија 7, Лил 1

Прочитајте и...  Формула 1 или картинг: Симулација на трка меѓу Бензема и Жиру! (ВИДЕО)