Специјалниот претставник на Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија ќе ги посети Приштина и Белград – Слободен печат
ВестиРегион

Специјалниот претставник на Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија ќе ги посети Приштина и Белград

Тој во Приштина ќе разговара со Хашим Тачи јави „Глас на Америка", повикувајќи се на кабинетот на косовскиот претседател.

Ричард Гренел, специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите Белград – Приштина, денеска доаѓа во Косово.

Тој во Приштина ќе разговара со Хашим Тачи јави „Глас на Америка”, повикувајќи се на кабинетот на косовскиот претседател.

Во меѓувреме, беше објавено дека и лидерот на Самоопределување Албин Курти ќе се сретне со Гренел.

Во четврток Гренел доаѓа во Белград за да разговара со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close