СПАСУВАЧКА АКЦИЈА НА МОРЕ: На јахта и откажале моторите, албанската стража спаси 8 Срби (ФОТО)

Албанската крајбрежна стража денеска, во раните утрински часови, спаси осум лица. По дефект во моторот, членовите на екипажот побарале помош преку СОС сигналот.

По добивањето на сигналот, бродот во Сазан Р-116 “Бора”, веднаш бил ангажиран за да даде помош на јахтата под италијанско знаме со кој пловеле осумсрпски државјани.

Силите за спасување пристапиле кон јахтата, која била на 22 милји северозападно од островот Сазан и ги спасиле.

Јахтата била испратена до пристаништето во Валона без проблеми околу 04:10 часот, пренесува Балканвеб.

Top Chanel
Прочитајте и...  Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат