СПАСУВАЧКА АКЦИЈА НА МОРЕ: На јахта и откажале моторите, албанската стража спаси 8 Срби (ФОТО) – Слободен печат
ВестиРегион

СПАСУВАЧКА АКЦИЈА НА МОРЕ: На јахта и откажале моторите, албанската стража спаси 8 Срби (ФОТО)

По добивањето на сигналот, бродот во Сазан Р-116 "Бора", веднаш бил ангажиран за да даде помош на јахтата.

Албанската крајбрежна стража денеска, во раните утрински часови, спаси осум лица. По дефект во моторот, членовите на екипажот побарале помош преку СОС сигналот.

По добивањето на сигналот, бродот во Сазан Р-116 “Бора”, веднаш бил ангажиран за да даде помош на јахтата под италијанско знаме со кој пловеле осумсрпски државјани.

Силите за спасување пристапиле кон јахтата, која била на 22 милји северозападно од островот Сазан и ги спасиле.

Јахтата била испратена до пристаништето во Валона без проблеми околу 04:10 часот, пренесува Балканвеб.

Top Chanel

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Исто прочитајте

Close
Close